10 °C

Daimler ilk çeyrekte karını ikiye katladı

Alman otomobil üreticisi Daimler ilk çeyrekte 612 milyon euro olan şirketin karının bu yıl aynı dönemde 1,18 milyar euroya çıktığı belirtildi.

Daimler ilk çeyrekte karını ikiye katladı

FRANKFURT - Alman otomobil üreticisi Daimler ilk çeyrek karını neredeyse ikiye katladı.

Şirketten yapılan açıklamada, geçen yıl ilk çeyrekte 612 milyon euro olan şirketin karının bu yıl aynı dönemde 1,18 milyar euroya çıktığı belirtildi. Gelirler de söz konusu dönemde yüzde 15 artışla 24,7 milyar euroya ulaştı. Kar artışının büyük kısmı, Mercedes bölümünden geldi. Daimler'in lüks otomobil araçları ve arazi araçları (SUV) satışları Çin'de yüzde 82, Batı Avrupa ve ABD'de ise sadece yüzde 4 arttı.

Şirket geçen yıl ile kıyaslandığında yüzde 15 daha fazla otomobil ve ticari araç sattı.  

Daimler Başkanı Dieter Zetsche, yaptığı açıklamada, ilk çeyrekte mükemmel bir kar rakamına ulaşıldığını, bunun da şirketi planlarının ötesine taşıdığını ve 2011 için pozitif görünümünü teyit edildiğini belirtti. 

Kia  Motors'un karı yüzde 91 arttı

Öte yandan, Güney Koreli otomobil üreticisi Kia Motors'un ilk çeyrek karı da yüzde 91 arttı.

Şirketten yapılan açıklamada, 31 Mart'ta sona eren üç ayda şirketin 953,2 milyar von (889,4 milyon dolar) kar elde ettiği bildirildi. Geçen yıl aynı dönemde şirketin karı 498,5 milyar von olmuştu.

Hyundai'den sonra Güney Kore'nin en büyük ikinci otomobil şirketi Kia'nın ilk çeyrek satışları ise yüzde 37 artışla 10,7 trilyon vona ulaştı.

Kia ile Hyundai birlikte dünyanın en büyük 5. otomobil grubunu oluşturuyor.   

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.