8 °C

Dev bankaya büyük ceza

İngiltere’nin önde gelen finansal kuruluşlarından olan Lloyds Bankacılık Grubu’na bazı faiz oranları üzerinde “ciddi şekilde görevi kötüye kullandığı” gerekçesiyle 218 milyon sterlin ceza verildi

Dev bankaya büyük ceza

LONDRA - İngiltere’nin önde gelen finansal kuruluşlarından olan Lloyds Bankacılık Grubu’na, bazı faiz oranları üzerinde "ciddi şekilde görevi kötüye kullandığı" gerekçesiyle 218 milyon sterlin ceza verildi.

İngiltere merkezli Finansal Yönetim Otoritesi (FCA) tarafından İngiliz Lloyds Bankacılık Grubu’na temel faiz oranları üzerinde, finansal kuruluşun görevini kötüye kullandığını gerekçe göstererek 218 milyon sterlin değerinde ceza ödemesi gerektiğine karar verildiğini açıkladı.

FCA ile ABD merkezli CFTC’nin (U.S. Commodity Futures Trading Comission) ortaklaşa verdikleri kararda, Lloyds Bankacılık Grubu’nun Japon Yeni ve İngiliz Sterlini’ne dair libor oranlarında manipülasyon yaptığını, yen, sterlin ve ABD dolarının değerini maniple etmeye çalıştığını ifade edildi.

Lloyds Bankacılık Grubu da kararın ardından, "Sorumlu olanların eylemlerini kınıyoruz" ifadelerine yer veren bir açıklamada bulundu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.