Devlerde IŞİD korkusu

IKBY bölgesindeki 7 uluslararası petrol şirketi, güvenlik sorunları nedeniyle faaliyetlerini askıya alma ve çalışanlarını tahliye etme kararı aldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BAĞDAT - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) faaliyet gösteren 6 uluslararası petrol şirketi, Erbil kenti yakınlarında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile peşmerge güçleri arasındaki çatışmalar ve ABD'nin IŞİD'e yönelik hava operasyonları nedeniyle faaliyetlerini askıya alma ve çalışanlarını tahliye etme kararı aldı.

Abu Dabi Emirliği Ulusal Enerji Şirketi TAQA, Chevron, Exxon, Oryx, Afren ve Hess Corporation, IKBY'deki sorunlu bölgelerde üretimi durdurduklarını ve çalışanlarını tahliye etmeye başladıklarını duyurdu.

IKBY Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Hüseyin Ali Belu, yaptığı açıklamada, petrol üretimi yapan uluslararası şirketlerin ülke içi üretim ve gelirlerden pay almaya devam edeceğini, söz konusu şirketlerin ihracat için ayrılan üretimden de pay almalarını sağlamak için hükümetin incelemelerde bulunduğunu söyledi. 

IKBY'de petrol sahalarını işleten şirketler ve petrol saha hizmetlerini yapan şirketlerin Bakanlıkla koordinasyon kurmadan herhangi bir adım atmamaları çağrısında bulunan Belu, ''Böyle bir durumun şu anda gereksiz bir karmaşaya yol açabileceği'' uyarısını yaptı.

Belu, Bakanlığın Ceyhan Limanı üzerinden ihracata devam edeceğini  ve bölgedeki petrol şirketlerinin yatırım ve desteklerini memnuniyetle karşılayacağını vurguladı.

IKBY Doğal Kaynaklar Bakanlığı, IŞİD terör örgütünün petrol çıkarılan bölgelere ulaşamadığını, Türkiye'nin Ceyhan Limanı’na sevkiyatını devam ettiğini bildirmişti.

Etiketler