26 °C

DHL, 3'üncü havalimanı ile Türkiye’yi ‘merkez’ yapıyor

Alman lojistik devi DHL Express, 3. havalimanının işletmecisi İGA ile anlaşma imzaladı. 60 milyon euroluk bu yatırımla DHL, Türkiye’yi bölgesel bir lojistik merkeze dönüştürmeyi amaçlıyor

DHL, 3'üncü havalimanı ile Türkiye’yi ‘merkez’ yapıyor

AYSEL YÜCEL

İSTANBUL - Dünyanın en büyük lojistik şirketlerinden Alman DHL Express, 3. havalimanına 60 milyon euro yatırım yapacağını açıkladı. 

DHL Express Türkiye CEO’su Markus Reckling, bu yatırımla Türkiye’yi bölgesel bir lojistik merkez yapmayı planladıklarını ifade etti. DHL Express Türkiye yetkilileri dün İstanbul’da bir basın toplantısı düzenleyerek şirketin 2014 yılı büyüme rakamlarını ve 2015 hedeflerini açıkladı. DHL Express Türkiye CEO’su Reckling, DPDHL’in Türkiye’yi öncelikli 11 yatırım pazarından biri olarak gördüğünü ve önümüzdeki beş yıl içinde ülkeye en az 100 milyon euro yatırım yapacağını hatırlattı. Reckling, “Türkiye’nin öncelikli yatırım bölgesi olması, DPDHL’in gelişmekte olan pazarlarda büyüme sağlama stratejisinin bir parçası” dedi. 

‘İhracatçı daha kolay ulaşacak’ 

DHL’nin Türkiye’de Asya, Ortadoğu ve Avrupa’daki ekspres kargo trafiğini birbirine bağlayacak olan yeni bir bölgesel dağıtım merkezi olabilmesi için ilk adımını attığını ifade eden Reckling, “Türk ihracatçısının dünyaya açılması da daha kolay olacak. Bu anlaşma bizi çok heyecanlandırıyor” diye konuştu. İmzalanan mutabakat zaptı ile İGA ve DHL, DHL için 20 bin m2 civarında bir alana kurulması planlanan bir Bölgesel Operasyon Merkezi’ni, destek birimleri ve genişleme olanakları ile birlikte hayata geçirecek. 

Bölgedeki ve ekonomideki tüm olumsuz gelişmelere rağmen DHL Türkiye’nin 2014’ü başarıyla kapattığını ve 2015’e umutla baktığını aktaran Reckling, Türkiye’nin DHL Global için gelir bazında 25. kârlılık bazında ise 15. sırada olduğunu açıkladı. 2014’te DHL Türkiye’nin yatırımlarını bir önceki yıla göre üç kat artırdığını vurgulayan Reckling, yüzde 53 pazar payı ile Türkiye’de lider olduklarını vurguladı. 2014’te gelirlerini yüzde 11 artırdıklarını belirten Reckling, günlük kargo kapasitelerinin ise yüzde 5 arttığını ve günlük ortalama 17 bin uluslararası gönderi yaptıklarını söyledi. 

2015’te istihdamı %5 artıracak 

2015 yılının grubun Türkiye’de özellikle 2014’te yapılan yatırımların yatırımlarının karşılığını alacakları bir yıl olmasını beklediklerini belirten Reckling, “Şu anda Türkiye’de bin çalışanımız var. Bu yıl istihdam oranında en az yüzde 5’lik bir artış planlıyoruz” dedi. DHL Express’in karbon verimliliğini arttırma çabalarının bir parçası olarak 2014 yılında 6 farklı hizmet merkezindeki ışıklandırmayı LED sistemleriyle yenilediğini söyleyen Reckling, ayrıca şirketin araç filosunu genişletmesine karşın yakıt tüketimini yüzde 2.5 oranında düşürmeyi başardığını söyledi. DHL Express bu sene sonuna kadar Türkiye’deki yeni filosunun yüzde 10’unu elektrikli araçlardan oluşturmayı hedefl iyor. Şirket, müşterilerinin karbon tüketimini sıfırlamaya yönelik, 2014’ün Ocak ayında başlatılan ve ilk müşterisi YünSa olan Nötr İklim-Karbon Nötr Taşımacılık hizmetine de ağırlık vereceğini açıkladı.

2015 Anadolu KOBİ’lerine odaklanma yılı olacak 

Bu yıl Anadolu’ya daha çok odaklanacakları bir yıl olacağını söyleyen Reckling, 10 milyon euroluk yatırımla Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bir kargo uçağını hizmete soktuklarını hatırlattı. Bu yatırımın DHL Express’i kendi alanında İstanbul’un her iki yakasından hizmet veren tek kargo şirketi yaptığını hatırlatan Reckling, yeni kargo uçağının Kocaeli ve Bursa gibi İstanbul’a yakın sanayileşmiş şehirlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler için de büyük fayda sağlayacağını söyledi. DHL Express’in gönderi hacminin 2014 yılında ülke genelinde yüzde 5, Anadolu özelinde ise yüzde 10 büyüdüğünü söyleyen Reckling, Anadolu şehirlerinde bulunan KOBİ’lerin DHL Express’in iş hacminin önemli bir bölümünü oluşturduğunu söyledi. Reckling, 2015 yılında DHL Express’in Anadolu’da büyüme sağlamak için bu şehirlerdeki hizmet merkezlerinin kapasitesini artırma ytırımları yapacağını urguladı. Reckling, “2015 yılında Anadolu’dan yurt dışına gönderi oranını en az yüzde 10 artırmayı planlıyoruz” dedi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap