10 °C

Doğrudan irtibat için ısrar edeceğim

Hristofyas, Türkiye'nin yıl sonuna kadar Kıbrıs sorununun çözümüne hazır olmadığını iddia etti.

Doğrudan irtibat için ısrar edeceğim

LEFKOŞA- Kıbrıs Rum yönetimi lideri , Türkiye'nin yıl sonuna kadar Kıbrıs sorununun çözümüne hazır olmadığını iddia ederek, "Keşke hazır olsa, bizi sınasa. O zaman şaşıracak" ifadelerini kullandı.

BM Genel Kurulu çalışmalarına katılmak için New York'a giden Hristofyas, Yunan gazetecilere yaptığı açıklamada, "Türk tarafının mülkiyetle ilgili önerilerinin yeni bir çıkmaz yaratabileceğini" de savundu.

Rum radyosunun haberine göre, Hristofyas, "Kıbrıs Türk toplumundaki değişiklik, karşımıza, Türkiye ile sıkı temas ve işbirliği içerisinde öneriler sunan ve çıkmazları ortadan kaldırmayacağı kesin tezlerde ısrar eden bir lider çıkardı" dedi.

Hristofyas, şöyle devam etti:

"Yeni bir çıkmaza sürükleneceğimizden çok korkuyorum. Uluslararası camiada ilgi gören çok yaratıcı önerimiz ne Türkiye'den, ne de (KKTC Cumhurbaşkanı Derviş) Eroğlu'ndan olumlu karşılık gördü. Türkiye yetkilileri sıklıkla Kıbrıs sorununu yıl sonuna kadar çözmeye hazır olduklarını söylüyorlar, ancak hazır olmadıklarını üzülerek gözlemliyorum. Türkiye keşke hazır olsa, bizi sınasa, o zaman şaşıracak..."

"Göçmenin mülküne ulaşabilmesini hedefliyoruz"

Hristofyas, Kıbrıs sorununun toprak düzenlemeleri yönünün mülkiyetle ve Türkiye kökenli KKTC vatandaşları konusuyla birleştirilmesi taleplerinin reddedildiğini de söyleyerek, şöyle devam etti:

"Aslında bu, bizi hiçbir noktaya götürmez. Muhatabınızdan, hangi toprağın Kıbrıs Rum idaresi altına gireceğini bilmeden mülkiyette iyi niyet olarak tabir ettiğiniz hareketlerde bulunmasını isteyemezsiniz. Annan Planı'ndakinden çok daha fazla toprağın geri verilmesini ve daha çok göçmenin mülküne ulaşabilmesini hedefliyoruz..."

Rum tarafının serbest dolaşım, serbest yerleşim, mülk edinme ve yatırım faaliyetinde bulunulmasından yana olduğunu da ifade eden Hristofyas, "Kısa bir geçiş dönemi olabilir, ancak AB üyesi bir ülkede yabancılar bu özgürlükleri kullanırken, Kıbrıslıların bu hakları kullanmada kısıtlanmaları mümkün değil. Bu müzakerelerde savunduğum ana tezlerdendir" dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile yapacağı görüşmeye de değinen Hrsitofyas, durumla ilgili ortak bir değerlendirme yapmaya ve daha ileri adımların neler olacağını görmeye çalışacaklarını söyledi.

Hristofyas, "Türkiye'nin bu aşamada taviz vermeye hazır olmadığını Sayın Downer;e (BM Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer) sürekli tekrarladım. Aynı şeyi Ban'a da ileteceğim. Türkiye'nin şu anda karşı karşıya bulunduğu sorunlarını aşabilmesini diliyorum. Halk oylaması sorununu aştı ancak Kürtlerle sorunları var, İsrail'le ilişkilerinde kriz var, ülkede yapılacak genel seçimlerle ilgili sorunu var" ifadelerini kullandı.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.