24 °C

Doğu Kudüs savaş alanına döndü

Bu sabah Eski Kent girişinde ve diğer mahallelerde çatışmalar başladı

Doğu Kudüs savaş alanına döndü
KUDÜS - Doğu Kudüs, son günlerdeki gerginlik nedeniyle alının tüm güvenlik önlemlerine rağmen, bu sabah Eski Kent girişinde başlayan ve diğer mahallelere yayılan çatışmalarla savaş alanına döndü. 
Onlarca kişinin yaralandığı, çok sayıda kişinin tutuklandığı çatışmalar Batı Şeria'da Ramallah ve El Halil gibi Filistin kentlerine de sıçradı.
Filistin Kızılayı'nın verdiği bilgiye göre, atılan bombalarla yaralananların sayısı öğle saatlerinde 50 dolayındaydı. Polis de öğle saatlerine kadar en az 31 kişinin tutuklandığını belirtti.
Polis, olaylarda 8 kişinin yaralandığını kaydetti.
Yaklaşık 3 bin asker ve polis, Doğu Kudüs sokaklarına dağılırken, polis helikopterleri bölge üzerinde uçuyor.
Olaylar, bu sabah birkaç noktadan başladı. Eski Kent'in kapılarında konuşlanan yüzlerce polis, kadınlar hariç, dışarıdan gelenleri içeri sokmadı. Kudüs Müftüsü Muhammed Hüseyin, Arslanlı Kapı'nın dış tarafından girmek istediği Eski Kent'e sokulmadı.
Doğu Kudüs'ü araç trafiğine kapatıldı
Eski Kent'in camiye açılan tarafında da Filistinli çocuklar sokakları tamamen kapatacak şekilde barikatlar kurdu, çöp kutularını ateşe verdi, taşlarla polislere saldırdı.
Aynı saatlerde Doğu Kudüs'ün hemen bitişiğindeki Vadi El Coz, Zeytin Dağı, El İssaviyye, Ras El Amud ve Silvan mahallelerinin girişlerini de Filistinli gençler büyük çöp bidonları ile kapattı, lastikleri ateşe verdi. Bir bölümü maskeli çok sayıda genç, polise taş ve molotofkokteyli atarken,  polisler, atlı ve köpekli askerler gençlerin üzerine gözyaşartıcı bombalarla hücum etti. Polis bazı gençleri tutukladı.
Doğu Kudüs'ün merkezden uzak olan mahallelerine de sıçrayan çatışmalar Şuhafat'ta halen sürüyor.
Polis, Doğu Kudüs'ü araç trafiğine de kapattı, gazetecilerin Eski Kent'e girişine de kısıtlama getirdi.
Kudüs'e gitmek üzere yola çıkan, İsrail'in kuzeyindeki Arap kasabası Mecd El-Krum'dan gelen İsrailli Arapları taşıyan otobüsler ile El Halil'den gelen Filistinlilerin bulunduğu otobüsün kente sokulmadığı öğrenildi.
Öte yandan olaylar Doğu Kudüs'le sınırlı kalmadı; Batı Şeria'da da birçok askeri kontrol noktasında çatışmalar çıktı. Ramallah'ta, Kalendiye mülteci kampında, Kalendiye geçiş noktasında biriken yüzlerce Filistinli öğrenci ile İsrailli güvenlik görevlileri arasında başlayan çatışmalar da devam ediyor. Kalendiye geçiş noktasında, çatılara yerleşmiş keskin nişancı askerlerin de göstericilere ateş açtıkları bildirildi. 
Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden El Halil'de Şuheda (Şehitler) ve Şellali caddeleri ile El Halil'in köylerinden Beyt Ummar'da da benzer çatışmaların meydana geldiği belirtildi.
Filistin Yönetimi altındaki güvenlik güçleri de teyakkuz halinde bulunuyor. Filistinli polisler, Batı Şeria'nın pek çok kent ve köyünde muhtemel olaylara karşı önlem aldı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap