11 °C

Dolar, euro karşısında son 8 ayın en yüksek seviyesinde

ABD ekonomisine ilişkin beklentilerin artması ve ülkede enflasyonun Fed'in hedefine yakın düzeyde olması doların değerlenmesini sağladı

Dolar, euro karşısında son 8 ayın en yüksek seviyesinde

WASHINGTON - ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ekonominin iyileşmesiyle daha sıkı bir para politikası uygulamaya başlaması ve tüketici fiyatlarındaki artış eğilimi, doları avro karşısında son 8 ayın zirvesine taşıdı. 

ABD'de tüketici fiyatlarının haziran ayında yüzde 0,3 arttığının açıklanmasının ardından, Avro/dolar paritesi 1,3459 ile son 8 ayın en düşük seviyesine geriledi. Böylece dolar, avro karşısında dünkü kapanışa göre de yüzde 0,48 değer kazandı. 

Uzmanlar, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) para arzını artırıcı politikalarının ve Rusya ve Ukrayna arasında tırmanan gerilimin avro üzerinde baskı oluşturduğunu ifade ediyor. Avro, bugün uluslararası piyasalarda Japon yeni ve İngiliz sterlini karşısında da değer kaybediyor. 

Amerikan ekonomisine ilişkin beklentilerin artmasının ve enflasyonun Fed'in hedefi olan yüzde 2'lik orana yakın seyretmesinin, doların değer kazanmasını sağladığı belirtiliyor. 

Bu arada dolar, bugün Japon yeni ve İngiliz sterlini gibi diğer uluslararası para birimleri karşısında da değer kazanıyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.