Dudley: Fed bu yıl faiz artıracak

New York Fed Başkanı William Dudley, Fed'in bu yıl büyük olasılıkla faiz artıracağını, bununla birlikte piyasaların ilk faiz artırımının zamanlamasına üzerinde gereğinden fazla durduklarını söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Fed'in faiz artırımının zamanlaması konusunda piyasaların istediği netliği sağlamasının mümkün olmadığını ifade eden Dudley,  FOMC'nin kararlarını takvime göre değil, verilere göre aldığını tekrarladı. 

Fed'in faiz artırım hızını verilere göre belirleyeceğini, artırım hızının mekanik olmayacağını ifade eden Dudley, "Fed faiz kararlarını ekonomik verilere göre alıyor. Her FOMC toplantısı faiz tartışmaları açısından hareketli geçiyor, Ekim ayındaki toplantı da böyle olacak. Eğer ekonomi hali hazırdaki seyrini devam ettirir ise, bir faz artırımı için güçlü neden ortaya çıkar"diye konuştu.

Dudley konuşmasında Fed'in ABD Doları'nın geleceği için bir görünüm belirlemediğini belirtirken, "ABD Doları, Fed'in karar alırken değerlendirdiği faktörlerden biri" dedi. Fed'in ayrıca finansal istikrarı da takip ettiğini belirten Dudley, finansal istikrar konusunda ciddi endişelerinin olmadığını, ancak makroekonomik performansa zarar verebilecek olması nedeniyle finansal istikrarı takip ettiklerini vurguladı.