21 °C

Dünya Bankası'ndan ebola uyarısı

Dünya Bankası, ebola salgının giderek artan ekonomik boyutu konusunda uyarıda bulundu

Dünya Bankası'ndan ebola uyarısı

WASHINGTON - Dünya Bankası, Batı Afrika ülkelerinden Gine, Liberya ve Sierra Leone'de binlerce kişinin ölümüne neden olan ebola salgınının ekonomik boyutunun yıl sonuna kadar 32,6 milyar dolara ulaşabileceği uyarısında bulundu.

Dünya Bankası'nın yayımladığı raporda, salgının hızla önlem alınması ve üç ülkeyle sınırlı kalması durumunda en az 9 milyar dolar, kısa sürede kontrol altına alınamaması ve komşu ülkelere yayılması durumunda da 32,6 milyar dolara mal olabileceği belirtildi. Raporda, salgınla ilgili endişeler nedeniyle komşu ülkelerin Gine, Liberya ve Sierra Leone ile sınırlarını kapattığı, havayolu seferlerini iptal ettiği ve ticari faaliyetleri durdurduğuna işaret edildi.   

Raporun yazarlarından David Evans, "İnsanlar, kendilerini ve çalışanlarını riske atmamak için havayolu seferlerini iptal ediyor, ticari faaliyetleri askıya alıyor, yatırımlarını geri çekiyor. Korkunun neden olduğu ekonomik kayıp, hastalık ve ölümün yol açtığından çok daha büyük. Bu korku faktörünü ortadan kaldırmak için bir yandan salgının yayılmasını engellemek için çaba harcarken bir yandan da ticari faaliyetlerin yeniden hız kazanmasını sağlamalıyız. Salgının ekonomik boyutunu ancak bu şekilde kontrol altına alabiliriz" dedi.

 Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, "Uluslararası toplum, salgını kontrol altında tutmak için etkilenen bölgelere daha fazla doktor, deneyimli sağlık personeli, hastane yatağı ve tıbbi malzeme göndermenin yollarını bulmalı" dedi.   Kim, salgının neden olduğu ekonomik zararın azaltılması için Batı ve Orta Afrika ülkelerindeki sağlık sistemlerine yatırım yapılması gerektiğini vurguladı. Ebola virüsünün yol açtığı viral hemorajik ateş, kusma, ishal, iç ve dış kanamalara neden oluyor. Temas yoluyla bulaşan hastalık için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Dünya Sağlık Örgütü, Liberya, Gine, Sierre Leone ve Nijerya'daki ebola salgınında şimdiye kadar 7 bin 439 vaka tespit edildiğini, bunlardan 3 bin 439'unun yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap