13 °C

Dünya bu saldırılarla sarsıldı

Dünya, bugün biri Fransa, diğeri Kuveyt, bir diğeri Tunus'ta yaşanan terör saldırılarının şokunu yaşıyor.

Dünya bu saldırılarla sarsıldı

Bugün tüm dünyayı sarsan üç terör saldırısı meydana geldi. 

Önce Fransa'nın doğusundaki Lyon kenti yakınlarındaki bir fabrikada düzenlenen saldırıda, bir kişi kafası kesilerek öldürüldü. 

Ardından Kuveyt'te bir camiye intihar saldırısı düzenlendi. Fransa ve Kuveyt'teki saldırıların ardından Tunus terörün hedefi oldu. 

Fransada bir ölü iki yaralı

Fransa'nın Lyon kenti yakınlarındaki Saint-Quentin-Fallavier kentinde bir doğalgaz fabrikasına düzenlenen saldırıda bir kişi öldü, iki kişi yaralandı.

Yetkililer saldırıyla ilgili 30 yaşında bir şüphelinin gözaltına alındığını, saldırganların iki kişi olabileceğini kaydetti. 

Olay yerinde, üzerinde Arapça yazılı bayraklar bulunduğu iddia edildi.

cami.jpg

Kuveyt'te camiye intihar saldırısı

Fransa'daki bu kanlı saldırının hemen ardından Kuveyt'teki İmam Sadık Camisi'nde Cuma Namazı sırasında intihar saldırısı düzenlendi ve en az 10 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

Kuveyt Valisi Sabir el-Muhenna yaptığı basın açıklamasında, bir intihar eylemcisinin, Savabir bölgesindeki İmam Sadık Camisi'ne girerek cuma namazı sırasında üzerindeki bombayı patlattığını söyledi.

Olayın sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Suudi Arabistan'da bazı Şii camilerini hedef alan intihar saldırılarını terör örgütü IŞİD üstlenmişti.

Tunus'ta otele kanlı baskın: 28 ölü

Dünya bu iki terör saldırısının şaşkınlığını yaşarken Tunus'un sahil kenti Susa'da turistik bir otele yapılan silahlı saldırıyla bir kez daha sarsıldı. Bu saldırı sonrasında en az 28 kişi hayatını kaybetti. Tunus İçişleri Bakanlığı, ölenler arasında yabancıların da bulunduğunu açıkladı.
              
Güvenlik kaynakları ve yerel basın saldırının Imperial Marhaba oteline yapıldığını bildirdi. Susa kenti Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerinden ziyaretçi alan Tunus'un başlıca turizm merkezleri arasında yer alıyor.
              
Tunus'ta güvenlik güçleri İslamcı militanların başkentteki Bardo Müzesi'nde 22 turisti öldürdükleri saldırıdan bu yana teyakkuzda bulunuyordu.

plaj.jpg

Güneşlenen turistlere kurşun yağdırdılar

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap