12 °C

Dünya turizmi yüzde 4,7 büyüdü

Yılın ilk dört ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.7 artışla dünyada yaklaşık 317 milyon kişi uluslararası seyahat gerçekleştirdi. En fazla artış yüzde 6 ile Asya ve Pasifikler'de yaşandı

Dünya turizmi yüzde 4,7 büyüdü

ANTALYA - Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), bu yılın ocak-nisan döneminde uluslararası seyahat eden turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,7 arttığını açıkladı. 

UNWTO tarafından yayımlanan Dünya Turizm Barometresi raporuna göre, yılın ilk 4 ayında dünyada yaklaşık 317 milyon kişi uluslararası seyahat gerçekleştirdi. 

Kıta bazında en fazla artış yüzde 6 ile Asya ve Pasifikler'de gerçekleşti. Bu bölgeyi yüzde 5,8 ile Amerika kıtası takip etti. 

Bölgesel bazda ise Kuzey Avrupa, Güney Avrupa, Akdeniz Bölgesi, Kuzey Afrika ve Güney Asya, yüzde 8'er artışla en çok ziyaret edilen destinasyonlar arasında yer aldı. Ortadoğu bölgesinde ziyaretçi trafiği ise yüzde 3,8 daraldı. 

Raporda, artışın Mayıs-Ağustos döneminde de devam etmesi ve ilave 40 milyon kişinin daha seyahat etmesinin beklendiği bildirildi. 

UNWTO, 2014 yılı dünya turizm büyümesini de yüzde 4-4,5 aralığı olarak açıkladı. 

2014 yılı ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre dünya geneli ve bölgesel turist artışı ve 2014 yılı tahmini gelişme şöyle:
   
Bölge               Ocak-Nisan 

 (yüzde)            Yıllık   (yüzde) 
     
Dünya 
 4,7                     4-4,5 
     
  
Avrupa 
  4,7                         3-4 
     
 Asya Pasifikler 
    6                        5-6 
     
 Amerika 
   5,8                      3-4 
     
Afrika 
   5,1                     4-6 
    
 Ortadoğu 
  -3,8                     0-5 
     
 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.