13 °C

Dünyanın en büyük iç turizmi başladı

Çin'de 40 gün sürecek yeni yılı tatilinde, 2 milyar 910 milyon Çinlinin yurt içi seyahati yapması bekleniyor

Dünyanın en büyük iç turizmi başladı

Çin'de dünyanın en büyük iç turizm hareketine neden olan Çin'in 40 günlük yeni yıl tatili başladı.

Çin, Hayvan Takvimi'ne göre 8 Şubat'ta "Maymun Yılı"na girecek.

Bu nedenle, "Çunyün" olarak adlandırılan 24 Ocak-3 Mart tarihlerindeki yeni yıl tatilinde, 2 milyar 910 milyon kişinin yurt içi seyahati yapması bekleniyor. Çunyün tatilinde seyahat edenlerin geçen yıla göre yüzde 3,6 oranında artması da öngörülüyor.

Çin Demiryolu Bakanlığı, Çunyün'ün ilk gününde 7 milyon kişinin tren kullanacağını açıkladı. Tatil genelinde de geçen yıla oranla yüzde 12,7 artış ile 332 milyon kişinin seyahatinde demiryolunu kullanacağı tahmin ediliyor.

Çin Merkez Televizyonu'nun (CCTV) haberine göre, aşırı yoğunluk nedeniyle en az 50 milyon kişiye "koltuksuz bileti" satıldığı, bu kişilerin trenlerde ayakta gideceği belirtildi.

Diğer yandan 248 milyon kişinin karayolu, 4 milyon 280 bin kişinin gemi ve 54 milyon 500 bin kişinin ise havayolu ile seyahat edeceği kaydedildi.

Çin'de, yeni yıla tüm aile üyeleriyle girme geleneği, dünyanın en büyük iç turizm hareketine yol açıyor.

Göçmen işçiler köylerine gitmeye başladı

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de Bahar Bayramı dolayısıyla da  tüm ülkeyi büyük bir telaş kaplarken, köylerden ve kasabalardan şehir merkezlerine çalışmaya gelen yüz milyonlarca kişi, geride bıraktıkları ailelerini ziyaret amacıyla memleketlerine gitmeye başlıyor. Özellikle kırsal kesimden şehirlere gelen göçmen işçiler, uzaktaki evlerine dönmek için defalarca çeşitli toplu taşıma araçları ile aktarma yapmak zorunda kalabiliyor. Ülkedeki havalimanlarından tren istasyonlarına kadar birçok seyahat noktasında büyük kalabalıklar oluşuyor. Çin’de resmi Bahar Bayramı tatili de 8 Şubat’ta başlayacak ve 7 gün sürecek. Ancak halk, bayram hazırlıkları ile akraba ve dost ziyaretleri için tatil öncesi ve sonrasında ek izinler alarak genellikle bu süreyi uzatıyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.