10 °C

Ebola, Afrika'da sporu etkiliyor

İlk etabı Fas'ta yapılması planlanan Afrika Bisiklet Yarışları Şampiyonası, Ebola salıgının yayılması endişesiyle ertelendi

Ebola, Afrika'da sporu etkiliyor

RABAT - Afrika Bisiklet Yarışları Konfederasyonu'nun (CAC), ilk etabı Fas'ta yapılması planlanan Afrika Bisiklet Yarışları Şampiyonası'nı ertelediği bildirildi. 

Fas Kraliyet Bisiklet Yarışları Federasyonu (FRMC) Başkanı Muhammed Belmahi, yaptığı açıklamada, Afrika'daki Ebola salgının yayılması endişesiyle şampiyonanın ülkede yapılacak ilk etabının ertelenmesine ilişkin taleplerinin, Konfederasyon tarafından kabul edildiğini belirterek, yarışın yapılacağı tarihin daha sonra belirleneceğini söyledi. 

Söz konusu yarışmanın Fas'ta düzenlenmesi için bir sene boyunca organizasyon hazırlıkları yaptıklarını anlatan Belmahi, Ebola salgının birçok ülkeye yayılmasının, bu kararı almaya zorladığını ifade etti.  

Belmahi, önceliklerinin ülkede yaşayanların sağlığının olduğu kaydederek, yarışmayı, şartların el verdiği bir zaman diliminde düzenlemeyi arzuladıklarını dile getirdi. 

Afrika Futbol Federasyonu'ndan (CAF) geçen hafta yapılan açıklamada da gelecek yıl 17 Ocak-8 Şubat'ta düzenlenmesi planlanan Afrika Uluslar Kupası'nın, Ebola virüsünün yaygınlaşması nedeniyle ev sahibi Fas'tan ertelenmesi yönünde talep geldiği ve bu talebin değerlendirmeye alındığı belirtilmişti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.