ECB 'bekle-gör' politikası izleyecek

UniCredit Euro Bölgesi Başekonomisti Valli, "ECB'nin bu haftaki toplantısında herhangi bir politika değişikliği beklemiyorum" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bu hafta toplanarak faiz kararını açıklayacak. ECB'nin bu hafta alacağı kararlar, Avrupa'nın odak noktasında yer alıyor. Analistler, ECB'nin hayata geçirmeyi planladığı eylemleri bu ay erteleyebileceğini belirtiyor. Son zamanlarda yaşanan küresel dalgalanmalardan dolayı ECB'nin politikalarında değişiklik beklemeyen analistler, ECB Başkanı Mario Draghi'nin bu hafta daha ılımlı mesajlar verebileceğini kaydediyor. 

Konuya ilişkin olarak soruları yanıtlayan UniCredit  Euro Bölgesi Başekonomisti Marco Valli, ECB'nin bu haftaki toplantısında herhangi bir politika değişikliği beklemediğini belirtti. Piyasaların, Çin'den kaynaklanan ekonomik endişelerin Avrupa üzerindeki etkilerine odaklandığını aktaran Valli, bundan dolayı Draghi'nin bu haftaki toplantıda daha ılımlı ifadeler kullanabileceğini dile getirdi. 

Valli, ECB'nin politik duruşunda herhangi bir değişiklik olmayacağını ancak kapılarının başka araçlara her zaman açık olacağını anlattı. ECB'nin merceğinde olan ana konunun enflasyon olacağını vurgulayan Valli, düşük petrol fiyatlarından dolayı bu haftaki toplantıda enflasyon öngörülerinin daha düşük olabileceğini kaydetti. 

Valli, Avrupa'da Brent Petrol vadelilerinin ağustosun ortalarında düşüş yaşadığına dikkati çekerek, bundan dolayı da Bankanın enflasyon tahminlerinin 2015 için yüzde 0,2 ve 0,1'e, 2016 için yüzde 1,3'e 2017 için de yüzde 1,6'ya  düşebileceğinin altını çizdi.  

 Euro Bölgesi'nin büyümesinin enerji fiyatlarının toparlanmasıyla dengelenebileceğini belirten Valli, Çin'deki belirsizliklerden dolayı ECB'nin "bekle-gör" politikası uygulayabileceğini ifade etti.  Euro Bölgesi'nde ekonomik iyileşmenin iç talep yoluyla sağlanacağı öngörüsünde bulunan Valli, fiyat istikrarının da 2 yıl içerisinde sağlanabileceğine işaret etti. 

Petrol fiyatlarındaki, döviz kurlarındaki ve hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmaların ECB tarafından yakından izlenceğini dile getiren Valli, bu faktörlerin Bölgenin büyümesini ve enflasyon görünümünü etkileyebileceğini aktardı. 

Valli, sırası gelince ECB'nin varlık alım programını Eylül 2016'dan sonra da uygulayacağı öngörüsünde bulundu. 

 "ECB, uygulamayı düşündüğü politikaları bu ay erteleyebilir" 

 BNP Paribas  Euro Bölgesi Başekonomisti Kenneth Wattret ise ECB'nin uygulamayı düşündüğü politikaları bu ay erteleyebileceğini kaydetti. Bankanın bu haftaki toplantısında düşük enflasyon üzerine yoğunlaşabileceğini vurgulayan Wattret, son zamanlardaki piyasa durumunun da değerlendirilebileceğini belirtti.  

Wattret, bu şartlarda Bankanın politikasının ne zaman kesinlik kazanacağını tahmin etmenin zor olduğunu ifade etti. Emtia fiyatlarındaki düşüşün, gelişmekte olan piyasalardaki büyümenin yavaşlaması ve döviz kurundaki gelişmelerin  Euro Bölgesi'nde enflasyonun düşmesine yol açabileceğini anlatan Wattret, bu durumun bu haftaki toplantıda vurgulanacabileceğini ifade etti. 

Wattret, ECB'nin güvensiz piyasa etkilerinden kaçınmak isteyeceği öngörüsünde bulundu. 

Bu konularda ilginizi çekebilir