18 °C

ECB'den sürpriz beklenmiyor

Ekonomi analistleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yarınki toplantıda yeni bir faiz indirimine gitmeyeceği görüşünde birleşti

ECB'den sürpriz beklenmiyor

FRANKFURT -  Uluslararası ekonomi kuruluşlarının uzmanları, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yarın düzenleyeceği toplantıda yeni bir faiz indirimine gitmeyeceği görüşünde birleşti. 

ECB'nin Frankfurt'ta yeni binasında yarın gerçekleştireceği toplantıda, faiz oranlarında değişikliğe gidip gitmeyeceği ve parasal genişleme konusunda yeni bir adım atıp atmayacağı piyasalarda merakla bekleniyor. 

Ayrıca, bölgede düşük enflasyonla uzun süredir mücadele eden ECB Başkanı Mario Draghi'nin deflasyon risklerine karşı alacağı olası yeni tedbirler de piyasalar ve yatırımcılar tarafından izleniyor. 

Analistler, bankanın faiz oranlarında yeni bir kesintiye gitmeyeceği ve ABD Merkez Bankası (Fed) tarzında yeni bir parasal genişleme başlatmasının gelecek yılın ilk çeyreğinden önce muhtemel görünmediğini bildirdi. 

HSH Nordbank Avro Bölgesi ve Gelişen Piyasalar Başekonomisti Cyrus de la Rubia, Draghi'den yeni bir faiz hamlesi beklemediklerini ve faizlerde aşağı yönlü daha fazla hareket beklemediklerini vurgulayarak, faizlerin zaten en alt seviyeye ulaştığını kaydetti. 

Draghi'nin toplantıda yeni eylem planına ilişkin ipuçları verebileceğine işaret eden Rubia,  "ECB geçmişte bizi oldukça şaşırttı, bu sefer neden olmasın? Devlet tahvil alımına ilişkin sıkı bir duyuru olacağını düşünmesek de Draghi bu anlamda yeni ipuçları verebilir" dedi. 

Rubia, tahvil alımı programına ilişkin daha önce ECB Başkan Yardımcısı Vitor Constancio'nun da geçen hafta bu yönde ipuçları verdiğini dile getirdi.  

Toplantıda ayrıca bankanın satın alım programının başlama tarihine ilişkin ipucu verebileceğini belirten Rubia, "ECB satın alım programını şirket tahvilleri ve üst düzey teminatsız tahvillerinin satın alımıyla genişletebilir. Her durumda devlet tahvil alımlarının gelecek yılın ilk çeyreğinde başlayacağı yönündeki tahminimizi sürdürüyoruz" dedi. 

 "Bankadan tamamen yeni bir girişim beklemiyoruz" 
  

DekaBank Başekonomisti Ulrich Kater ise gelecek toplantı için bankadan tamamen yeni bir girişim beklemediklerini kaydetti. 

Olası diğer tüm eylem kararlarının 2015 yılının ilk aylarında verilmesini bekledikleri aktaran Kater, "Muhtemelen merkez bankası konseyi faiz oranlarını düşürerek Hedeflenen Uzun Vadeli Refinansman İşlemleri (TLTRO) koşullarını geliştirecek ve satın alım programları için varlık havuzunu genişletecektir" diye konuştu. 

Alman Commerzbank Kıdemli Döviz Stratejisti Peter Kinsella da ECB'den yeni bir faiz hamlesi beklemediklerini ifade etti. 

Faiz oranlarının olabildiğince düşük seviyede olduğunu vurgulayan Kinsella, Draghi'nin gelecekte alacağı olası tedbirlere ilişkin ipucu verebileceğine işaret ederek, "Bence Draghi, gelecek yılın ilk çeyreğinde alınacak tedbirlere eğilecek. Bu da temelde parasal genişlemenin yakınlaştığını söylemenin bir yolu" dedi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap