Esad, Arap Birliği ile anlaştı

Arap Birliği heyeti, Şam yönetimi ile ülkede 7 aydır devam eden krizi bitirme konusunda çözüm arayacak. Bu arada ABD, Esad'ın istifa etmesi gerektiğini bildirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BEYRUT - Suriye devlet televizyonu, ülkede 7 aydır süren karışıklığa son vermek için bir çözüm bulma konusunda Arap Birliği ile nihai anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Suriye devlet televizyonunun haberinde, Suriye'deki durumla ilgili olarak Arap Birliği ile Suriye arasında nihai anlaşmaya varıldığı, resmi açıklamanın yarın Arap Birliği'nin merkezinin bulunduğu Kahire'de yapılacağı kaydedildi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la 27 Ekim'de görüşen Arap Birliği heyeti, Şam yönetiminin ülkede 7 aydır devam eden krizi bitirme konusunda istekli olduğunu bildirmişti.

Arap Birliği, Suriye'deki durumu görüşmek üzere önceki hafta Kahire'de olağanüstü gündem maddesiyle toplanmış, Suriye yönetimine ay sonuna kadar askeri operasyonlara son vermesi, tutukluları serbest bırakması ve muhalefetle diyalog başlatması çağrısında bulunmuştu.

ABD: Beşşar Esad istifa etmeli

ABD, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın istifa etmesi gerektiğini bildirdi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD'nin, uluslararası toplumun Suriye'deki şiddeti durdurmak için gösterdiği çabadan memnuniyet duyduğu, ancak Beşşar Esad'ın istifa etmesi gerektiği konusundaki inancının devam ettiği belirtildi.

Etiketler