10 °C

Etihad Havayolları Alitalia’ya ortak oluyor

BAE ulusal havayolu şirketi Etihad Havayolları, Alitalia’ya ortak oluyor

Etihad Havayolları Alitalia’ya ortak oluyor

ABU DABİ - Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ulusal havayolu şirketi Etihad Havayolları, geçtiğimiz aylarda Alitalia ve hissedarları ile yapmış olduğu özsermaye yatırımı teklifi görüşmelerinde sona geldi.

Alitalia yönetim kurulu ve hissedarlarının onayıyla birlikte Etihad Havayolları ve Alitalia Avrupa Birliği ve diğer gerekli yönetmelikler doğrultusunda yatırımın gerçekleştirilebilmesi için son resmi adımların atılmasının ardından ortak oluyor.

Etihad Havayolları Başkanı ve CEO’su James Hogan, Alitalia ile gerçekleştirilecek olan özsermaye yatırımı ile ilgili, “Bu ortaklık sadece Etihad Havayolları ve Alitalia’ya değil İtalya’ya iş ve turizm amaçlı seyahat eden herkese çok daha geniş bir seyahat seçeneği yelpazesi sunacak” dedi.

Alitalia CEO’su Gabriele Del Torchio ise anlaşmanın Alitalia için oldukça faydalı olacağını söylerken, yapılan yatırımın şirkete finansal stabilite sağlamasının yanı sıra, şirketin İtalya’daki havacılık sektörünün gelişmesinde kilit oyunculardan biri olduğunun da kanıtladığını belirtti.

İki şirket “Made of Italians” Kapmanyası ile İtalyanları Ülkelerine Çağırıyor

Etihad Havayolları ve Alitalia, ayrıca “Made of Italians” isimli turzim kampanyasında da işbirliği gerçekleştirecek. Yurtdışında yaşayan İtalyan vatandaşları ile İtalyan kökenli kişilerin 2015 yılı boyunca İtalya’yı ziyaret etmesini amaçlayan kampanya Expo Milano kapsamında 1 Mayıs – 31 Ekim 2015 tarihleri arasında Kuzey İtalya’da düzenlenecek.

Etihad Havayolları’nın geniş uçuş ağı sayesinde dünyanın dört bir tarafında yaşayan İtalyanları İtalya’ya çekmeyi hedefleyen kampanyada seyahat severlere çok özel fiyat seçenekleri de sunulacak.

Kampanyadan yararlanmak isteyenlerin 30 Haziran 2014 tarihinden itibaren www.madeofitalians.expo2015.org adresinden “Made of Italiens” için kayıt yaptırması ve Expo Milano 2015 için biletlerini almaları gerekiyor. Kayıt yaptıran kullanıcılara verilecek olan “Expo Pass” ile İtalyan seyahat severler birçok indirim ve fırsat da elde edecek.

Etihad Havayolları hakkında

2003 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal havayolu şirketi olarak kurulan Etihad Havayolları, 2013 yılında 11,5 milyon yolcu taşıdı. Orta Doğu, Avrupa, Kuzey Amerika, Afrika ve Asya’da 103 noktaya uçuş gerçekleştiren şirketin filosu toplam 96 Boeing ve Airbus uçaktan oluşuyor. Etihad Havayolları’nın ayrıca 71’i Boeing 787, 10 Airbus A380, 25 Boeing 777-X ve 62 Airbus A350  olmak üzere toplam 220 uçaklık siparişi bulunuyor. Öte yandan airberlin, Air Seychelles, Virgin Australia, Aer Lingus, Air Serbia ve Jet Airways ile özkaynak anlaşması bulunan Etihad Havayolları, halihazırda Darwin Airline’a da yatırım yapmak için resmi onay bekliyor. Daha detaylı bilgiye şirketin www.etihad.com adresindeki web sitesinden ulaşılabiliyor.

Alitalia hakkında

Alitalia - Compagnia Aerea Italiana (www.alitalia.com) operasyonlarına 13 Ocak 2009 yılında başlamış tamamen özel bir girişimdir. Şirketin 2014 yaz tarifesi, 26’sı İtalya’da 77’si de tüm dünyada olmak üzere 103 destinasyona uçuş, haftada 4,700 uçuş ve 186 rotaya ulaşım sunuyor. Şirket 2013 yılında 23,99 milyon yolcu taşıdı. Skyteam birliğinin üyesi olan Alitalia, Transatlantik Müşterek Girişimi’nin 2010 yılından bu yana Air France-KLM ve Delta Air Lines ile beraber de üyesidir.

Alitalia’nın filosu bugün ortalama 7 yıl ile dünyanın en genç ve çevresel etkilere dikkati nedeniyle de en verimli filolarından biridir. Alitalia Alman Kalite ve Finans Enstitüsü tarafından yüzde 82,6 müşteri memnuniyeti oranı ile “en iyi müşteri hizmeti sunan havayolu şirketi” unvanını almaya hak kazandı.

2013 yılında dördüncü kez Global Traveler Dergisi tarafından yenilikçi Magnifica Business Class ikram programının kalitesi ile “en iyi havayolu mutfağı” unvanını aldı. 2013 yılında da SAVEUR Culinary Travel Awards’ta “En İyi Şarap” ödülünü kazandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.