8 °C

Euro çok güvenilir bir para birimi

Euro para biriminin "çok güvenilir" olduğunu söyleyen ECB Başkanı Trichet, görevini yarın İtalyan Draghi'ye devredecek.

Euro çok güvenilir bir para birimi

LONDRA - Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, euro para biriminin "çok güvenilir" olduğunu söyledi.

Trichet, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye yaptığı açıklamada, Euro Bölgesindeki borç krizinin sona ermesi için varılan son anlaşmanın bölgeye istikrar getireceğini ifade etti.

Trichet, "Para birimi olarak euro değerini koruyor ve özellikle pazarlardan aldığımız izlenim, euronun çok güvenilir bir para birimi olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Euro Bölgesinin bir arada hareket ederek ve varılan anlaşma doğrultusunda mevcut borç krizini çözebileceğini kaydeden Trichet, Avrupa Merkez Bankası'nın krizde üzerine düşeni yapmadığı yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine, "Yapmamız gereken herşeyi yaptık. Ne yaparsanız yapın eleştiriliyorsunuz ki bu çok normal, demokrasilerde yaşıyoruz" yanıtını verdi.

Draghi görevi devralacak

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanlık görevini yarın İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi devralacak.

AB devlet ve hükümet başkanlarının oybirliğiyle ECB başkanlığına atadığı Draghi, 1 Kasım 2011 ve 31 Ekim 2019 tarihleri arasında görev yapacak. İtalya'nın başkenti Roma'da 3 Eylül 1947 tarihinde dünyaya gelen Draghi, yarın itibariyle sekiz yıllık görev süresi dolacak olan ECB Başkanı Jean-Claude Trichet'den bu görevi devralacak.

Mario Draghi'nin görevi sırasında Euro Bölgesi'nin borç krizi ve enflasyon gibi önemli sorunlarla mücadele etmesi bekleniyor.

Draghi, ağır bir borç kriziyle mücadele eden Euro Bölgesi'ne ilişkin tartışmaların gölgesinde Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu toplantısına ilk kez başkanlık edecek.

Ekonomistler, ECB Yönetim Kurulu'nun Perşembe günü düzenlenecek toplantıda yüzde 1,50 olan gösterge faiz oranında değişiklik yapmasını beklemiyor.

Avrupa Merkez Bankası, Trichet'nin son kez başkanlık ettiği Ekim ayındaki faiz toplantısında, Euro Bölgesi bankalarına yönelik faiz oranları sabit 12 ve 13 ay vadeli olağanüstü iki kredi operasyonu uygulamaya koymuştu.

ECB ayrıca, 40 milyar euro büyüklüğünde teminatlandırılmış tahvil satın alma programı da başlatmış, kasım ayında uygulamaya geçmesi planlanan tahvil satın alma programının hem birincil hem de ikincil piyasalarda uygulanmasına ve gelecek yıl Ekim ayı sonuna kadar devam etmesine karar vermişti.

Bu programların, Draghi başkanlığında da sürdürülmesi bekleniyor.

"Süper Mario Draghi"

Fransız basınının dünyada en çok oynanan bilgisayar oyunlarından İtalyan asıllı Amerikalı tesisatçı ''Süper Mario''ya atıfta bulunarak, ''Süper Mario'' benzetmesi yaptığı Mario Draghi, 29 Aralık 2005 tarihinde İtalya Merkez Bankası Başkanlığına getirildi.

Küresel finansal sistem için riskleri belirleyen ve çözüm yollarını araştıran uluslararası organizasyon Finansal İstikrar Kurulunun (FSB) başkanlığını yapan Draghi, 2002-2005 yıllarında Goldman Sachs'ta Başkan Yardımcılığı ve Genel Müdürlüğü, 2004-2005 yıllarında icra komite üyeliği görevlerinde bulundu.

İtalyan Hazinesinde 1991-2001 yıllarında genel müdürlük yapan ve İtalyan hükümetinin özelleştirme komitesine başkanlık eden Draghi, 1984-1990 yıllarında Dünya Bankası'nda üst düzey yöneticilik görevi üstlendi.

İtalya'nın başkenti Roma'da ''Universita degli Studi''de ekonomi eğitimi alan Draghi, ekonomi alanında doktorasını 1977 yılında ABD'de Massachusetts Institute of Technology'de yaptı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.