15 °C

Fas muhalefeti koalisyon hükümetine katılacak

Fas'ta İstiklal Partisi'nin koalisyondan ayrılmasıyla oluşan siyasi krizin ardından ülkenin en güçlü muhalif kanadı, koalisyon hükümetine katılma kararı aldı.

Fas muhalefeti koalisyon hükümetine katılacak

RABAT - Başkent Rabat'ın güneyinde yer alan Buznika'daki parti ulusal meclisinde gerçekleştirilen oylama sonucunda, koalisyon hükümetine katılması yönünde karar alınırken, Milli Bağımsızlar Birliği Partisi Genel Başkanı Salahaddin Mezvar, koalisyonun oluşturulmasına yönelik müzakere sürecini yürütmek için görevlendirildi.

Mezvar, karar sonrası düzenlediği basın toplantısında, partisinin bir duruşu, seçimleri ve programı olduğunu belirterek, onun sadece koalisyon için gerekli çoğunluğu tamamlayıcı rol üstlenmediğinin altını çizdi.

Eski koalisyonun sağlam bir temel üzerine inşa edilmediğini ifade eden Mezvar, "Yeni koalisyonu sağlam bir temel üzerine kurulması konusunda kararlıyız" dedi.

Mezvar, partide nihayi karar mercinin ulusal meclis olduğunu belirterek, "Yeni hükümetin bakanlarının tayini için yapılacak müzakerelere uzlaşı mantığıyla yaklaşıyoruz" diye konuştu.  

Parti meclisinde yaklaşık 800 liderin katılımıyla düzenlenen olağanüstü toplantı, koalisyonunun en büyük ortağı Adalet ve Kalkınma Partisi'nden koalisyona katılım yönünde gelen davet üzerine gerçekleştirildi.

İstiklal Partisi, hükümetin bireysel kararlar aldığını, yolsuzluğu teşvik eden politikalar benimsediğini ve Başbakan Abdülilah Benkiran'ın, parti liderliği ile hükümet görevini birbirine karıştırdığını ileri sürerek, kabineden çekilme kararı aldığını açıklamıştı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.