Fazla kira isteyen ev sahibine tazminat cezası

Alman ev sahibi Türk kiracılarına 30 bin euro tazminat ödeyecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Almanya'nın başkenti Berlin'de Alman bir ev sahibi, ayrımcılık uyguladığı gerekçesiyle iki Türk kiracısına toplam 30 bin euro tazminat ödemeye mahkum edildi.

Tempelhof-Kreuzberg yerel mahkemesinden yapılan açıklamada, Kreuzberg semtinde uzun yıllardan beri bir apartman dairesinde kiracı olarak oturan iki Türk kökenlinin apartmanı satın alan kişi hakkında ayrımcılığa uğradıkları gerekçesiyle dava açtığı ifade edildi.

Arap ve Türk kökenlilerden fazla kira 

Ev sahibinin apartmanı satın aldıktan sonra tüm kiracıların kirasını arttırdığı, bunun üzerine bazı kiracıların apartmandan taşındığı ancak aralarında Alman, Orta Avrupalı, Arap ve Türk kökenli kiracıların dairelerinde oturmayı sürdürdüğü belirtildi.

Ev sahibinin daha sonra Türk ve Arap kiracılara ikinci kez kira artışı yaptığı belirtilen açıklamada, tüm dairlerin aynı büyüklükte ve donanımda olmasına rağmen diğer kişilerin kirasının artırılmadığı kaydedildi.

İki Türk kiracının kendilerine yönelik ayrımcılık uygulandığı gerekçesini haklı bulan mahkeme, ev sahibinin Ayrımcılık Yasası'na aykırı davrandığına hükmetti.

Mahkeme, kiracıların ikinci kira artışından dolayı oturdukları daireden çıkmak zorunda kaldığına işaret ederek, ev sahibini iki Türk kiracının her birine 15 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti.

"Yerinde bir karar"

Ev sahibinin kararı bu ay sonuna kadar temyize götürme hakkı bulunduğu kaydedildi.

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu yöneticisi İlker Duyan, mahkemenin verdiği bu kararı çok yerinde bulduğunu belirtti.

Duyan, göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Berlin'in Kreuzberg ve Neukölln bölgelerinde oturdukları dairlerden çıkmaları için baskı yapıldığının bilindiğini söyledi. Verilen cezanın yüksek tutulmasını da olumlu bulan Duyan, bunun bir uyarı olarak algılanabileceğini ifade etti.

Duyan, ayrımcılığa uğradığını hisseden göçmenlerin mahkemeye gitmelerini beklediklerini dile getirdi.

Etiketler