5 °C

Fed başkanları faiz artırımı istiyor

ABD Merkez Bankası'nın geçtiğimiz perşembe günkü faiz kararı sonrası Fed başkanlarından açıklama geldi. Başkanlar faiz artırımını destekleyici şekilde konuştu.

Fed başkanları faiz artırımı istiyor

San Francisco,Richmond ve St. Louis Fed başkanlarından faiz artırımını destekleyen açıklamalar geldi.

Bullard: Faiz artırımını savundum

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, perşembe günü sona eren iki günlük Açık Piaysa Komitesi (FOMC) toplantısında Fed'in faizleri sabit tutma kararına karşı mücadele ettiğini, ancak oy verme hakkı olmaması nedeniyle Richmond Fed Başkanı Lacker ile birlikte alehte oy veremediğini söyledi.

Bullard, FOMC toplantısında diğer politika yapıcıların faiz artırımının ertelenmesi için çok güçmü bir neden ortaya koyamadıklarına inandığını vurguladı.Bullard, "Bana göre FOMC, tam istihdama yaklaşıldığı ve ekonomik büyümenin devam ettiği ortamda faizlerin neden sıfıra yakın tutulduğu konusunda tatmin edici bir yanıt ortaya koyamadı. Enflasyon çok düşük olsa bile, ilk faiz artırımından sonra faizler olağan üstü düşük olmaya devam edecek ve ekonomik büyümeyi ve er ya da geç yüksek fiyatları desteklemeyi sürdürecek. Para politikasında normalleşme için nedenler daha güçlü" diye konuştu. 

Williams: Faizlerin değiştirilmemesi çok zor alınmış bir karar

San Francisco Fed Başkanı John Williams, perşembe günü sona eren iki günlük FOMC toplantısında faizlerin değiştirilmemesi kararının çok zor alınmış bir karar olduğunu söyledi. ABD istihdam piyasasının neredeyse tam istihdam hedefine ulaştığını, ancak global ekonomi ve finansal sisteme yönelik endişelerin artmasının faizlerin artırılmasını engellediğini ifade eden Williams, "Bana göre bu kıl payı alınmış bir karar" diye konuştu. 

"Bu yıl içinde bir faiz artırımının uygun olacağına inanıyorum"

San Francisco Fed Başkanı John Williams, kısa vadeli faizlerin bu yıl sonundan önce artırılmasının uygun olacağına inanmaya devam ettiğinini söyledi. Williams, New York'ta yaptığı konuşmada, "Faiz artırımı konusunda daha sabırlı olunması gerektiği yönünde argümanlar var. Ancak hedeflerimizi yakalamada sağladımız ilerleme ve çalışmaya devam etmemiz diktate alındığında bu yıl sonundan önce yapılacak kademeli bir faiz artırımının uygun adım olacağı görüşüdeyim" dedi.
     

Faiz artırımı için çok uzun süre beklenmesi taraftarı olmadığını ifade eden Wuilliams, uzun süre beklemenin sonunda Fed'i hızlı ve ani bir faiz artırımı yapmaya zorlayabileceğini ve bunun Fed'e çok fazla hareket alanı kalmaması anlamına geleceğini vurguladı. 
    
Bununla birlikte faiz artırımı konusunda biraz daha sabırlı olunmasını desteklediğini ifade eden Williams. "Şu anda nerede olduğumuz düşünüyorum. Önümüzdeki birkaç yıl ücretlerde daha fazla artış görecekis ve bu enflasyonu yüzde 2'ye geri getirme hikayemizin bir parçası olacak. İlk faiz artırımını yapmadan önce ekonominin nereye doğru gittiği konusunda çok az daha bilgi toplanmasını, biraz daha iyi görüşe sahip olunmasını destekliyorum" diye konuştu.

Lacker: ABD ekonomisi yeterince güçlü

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker,ABD ekonomisinin yüksek faizlerle başa çıkmak için yeterince güçlü olduğunu söyledi. Son FOMC toplantısında faiz artırımı için oy kullanan tek üye olan Lacker yaptığı açıklamada, "Olağan üstü düşük faiz oranlarının ısrarcı şekilde güçlü tüketim büyümesinin ve sıkılaşan istihdam piyasasının olduğu bir ekonomi için uygun olması muhtemel değil" diye konuştu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.