4 °C

Fed faiz artırımına kapıyı daha da araladı

Fed Başkanı Yellen, faiz artırımına yönelik sözel yönlendirmede yapılan değişikliğin Fed'in politikalarında önemli bir değişikliğe işaret etmediğini belirtirken, parasal normalleşmenin gelecek dönemdeki "en az iki toplantıdan önce başlamayacağını" söyledi

Fed faiz artırımına kapıyı daha da araladı

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz oranlarını gelecek yıl içinde artıracağı yönünde güçlü bir işaret verirken, faizlerin "uzunca bir süre" sıfıra yakın seviyede tutulacağı şeklindeki taahhüdünü de değiştirerek ABD ekonomisine güvendiğini gösterdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) dün sona eren iki günlük para politikası toplantısının ardından yapılan açıklamada, borçlanma maliyetlerinin ne zaman yükseltileceği konusunda karar verilirken "sabırlı" bir yaklaşım izleneceği belirtildi.

Fed Başkanı Janet Yellen toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında "sabırlı" ifadesinin, FOMC'un faizleri "en az iki toplantıda daha" artırmasının beklenmediği anlamına geldiğini söyledi, ki bu da en erken gelecek yıl Nisan'a işaret ediyor.

Bu yönlendirmenin daha önceki faizlerin "uzunca bir süre" düşük kalacağı ifadesiyle uyumlu görüldüğü de belirtildi.

Fed'in yeni tahminlerinin medyanına göre, önceki tahminde 2015 sonu için yüzde 1.375 olarak açıklanan faiz beklentisi yüzde 1.125'e, 2016 sonu beklentisi ise yüzde 2.875'ten yüzde 2.500'e çekildi. Medyan 2017 yılı sonu için ise yüzde 3.750'den yüzde 3.625'e düştü.

Fed faizleri Aralık 2008'den beri sıfıra yakın seviyede tutuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.