13 °C

Fed'in politika faizi yüzde 2'ye yaklaşabilir

Ekonomist Kenningham, Fed'in politika faiz oranının 2016'da yüzde 2 seviyesine yaklaşabileceğini söyledi.

Fed'in politika faizi yüzde 2'ye yaklaşabilir

Capital Economics Kıdemli Küresel Ekonomist Andrew Kenningham, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) politika faiz oranının 2016 yılında yüzde 2 seviyesine yaklaşabileceği ve ECB'nin de 2016 yılında parasal genişlemenin miktarını artırabileceği tahmininde bulundu.

2016 yılı küresel ekonomik tahminlerine ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Kenningham, 2016'da gelişmiş ülkelerin ekonomik iyileşmelerini istikrarlı bir şekilde sürdürebileceğini ancak Euro Bölgesi ve Japonya'nın ABD'nin biraz gerisinde kalabileceğini ifade etti. 

ABD'de enflasyon artışının hızlanabileceğini ancak diğer ekonomilerde hedeflenen seviyenin altında kalabileceğini aktaran Kenningham, bundan dolayı küresel çapta para politikası uygulamalarının her ekonomide farklı olabileceğini dile getirdi. 

Kenningham, gelişmekte olan piyasaların büyüme hızının da biraz artış kaydedebileceği öngörüsünde bulundu. 

'ABD'de enflasyon toparlanabilir'

ABD'de büyümenin 2016'da yüzde 2 civarında gerçekleşebileceğini vurgulayan Kenningham, bu büyümeyle çalışan ücretleri ve enflasyonda sert yükselişler görülebileceğini, parasal sıkılaşmanın devam edebileceğini, düşük petrol fiyatları ve güçlü dolardan kaynaklanacak deflasyon şoklarının azalabileceğini kaydetti. 

Kenningham, oluşabilecek bu koşullar sonrası Fed'in politika faiz oranını beklenenden fazla artırabileceğini dile getirerek, politika faiz oranının 2016 yılında yüzde 2 seviyesine yaklaşabileceğini belirtti 

'ECB parasal genişlemeyi artırabilir'

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faaliyetlerine de değinen Kenningham, bankanın 2016 yılında parasal genişlemenin miktarını artırabileceğini ifade etti. 

Kenningham, Euro Bölgesinde büyümenin 2016'da yüzde 1 seviyelerine kadar gerileyebileceğini aktardı. Enflasyon oranının hedefler altında olduğunu ve işsizlik oranının hala bölgenin birçok ülkesinde beklentilerin üstünde olduğunu dile getiren Kenningham, bu şartlarda  ECB'nin parasal genişlemeyi artırabileceğini anlattı. 

Kenningham, Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) da ECB gibi bir eylemde bulunabileceğini söyledi. Japonya'da enflasyonun 2016'da gerileyebileceğini kaydeden Kenningham, bunun sonucu BoJ'un parasal genişleme miktarında artışa gidebileceğini vurguladı. 

 

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.