23 °C

Fiat-Chrysler, Avrupa'da büyümeyi sürdürüyor

Fiat-Chrysler Grubu Avrupa pazarlarında büyümeyi sürdürüyor

Fiat-Chrysler, Avrupa'da büyümeyi sürdürüyor

Fiat-Chrysler Automobiles (FCA) Şubat ayında Avrupa genelindeki satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,2 artırdı ve 66 bin araç satışı gerçekleştirdi.  

Şirketten yapılan açıklamaya göre, FCA, Avrupa pazarında büyümeye devam ediyor. FCA, Şubat ayında geçen yıla göre ortalama yüzde 7 büyüyen Avrupa otomobil pazarındaki satışlarını yüzde 11,2 oranında artırarak pazarın üzerinde bir büyüme performansı ortaya koyarken, aylık bazda 66 bin adetlik araç satışıyla yüzde 6,9'luk bir pazar payına ulaştı. 

Şubat ayında FCA Grubu içinde geçen yıla oranla en dikkat çekici büyümeyi Jeep markası kaydederken, Fiat Panda, Fiat 500 ve 500L kendi segmentlerini domine etmeyi sürdürdü. Jeep Renegade ve Fiat 500X modelleri de, satış performanslarıyla küçük SUV segmentinde ilk 10 model arasında yer almayı başardı. Yılın ilk 2 aylık rakamlarına bakıldığında ise FCA'in toplam otomobil satışları, geçen yılın Ocak-Şubat dönemine göre yüzde 8,6 artışla 130 bin adede yükseldi. 

Fiat markası Şubat ayında Avrupa genelinde yaklaşık 49 bin adetlik satışla yüzde 5,1'lik bir büyümeye imza attı. Fiat'ın 2 aylık satışları yüzde 4,4'lük artışla 96 bin adet olurken, A segmentinde yer alan Fiat 500 ve Fiat Panda modelleriyle 2 yıldan fazla bir zamandır süregelen liderliği de devam etti. Fiat 500 model ailesinin önemli üyesi Fiat 500L ise 7 bin 500 adetlik satışla segmentindeki liderliğini sürdürdü.  

Grubun diğer markalarından Jeep, Şubat ayında 2014'e göre yüzde 182,4 büyüme sergileyerek 6 bin 300 adetlik satış performansı ortaya koydu. Sektördeki en yüksek büyüme performansına imza atan Jeep'in 2 aylık satışları da 12 bin 200 adede ulaştı. Alfa Romeo ise Şubat ayında 4 bin 700 adet araç satışıyla geçen yıla göre yüzde 1,4'lük bir artış gerçekleştirdi. 

Grubun lüks sportif markaları Ferrari ve Maserati ise Avrupa'da Şubat ayında toplam 449 adetlik satış gerçekleştirdi.  

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap