11 °C

Filistinli gruplar, İsrail'e karşı birleşti

13 silahlı Filistinli grup, İsrail'e yönelik saldırıları ortaklaşa gerçekleştirme kararı aldı.

Filistinli gruplar, İsrail'e karşı birleşti

GAZZE - Aralarında Hamas'ın silahlı kanadının da yer aldığı 13 silahlı Filistinli grup, İsrail'e yönelik operasyonlar için bir koordinasyon mekanizması kurdu.

13 grup adına Gazze'de açıklamalarda bulunan İzzeddin El Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Obeyda, "Düşman İsrail'e yönelik operasyonlarımız için bir koordinasyon merkezi kurmaya karar verdik" dedi.

Gazze'den Tel Aviv'e roket fırlatma ihtimaline ilişkin bir soru üzerine de sözcü, "Siyonist düşmanı her yerde ve her an vurmaya yemin ederim" yanıtını verdi ve Filistin Yönetimi'ni de Batı Şeria'da Hamas sempatizanlarını gözaltına almaya son vermeye çağırdı. Sözcü, Batı Şeria'nın kuzeyinde bir İsrail aracına yönelik saldırı düzenlediklerini de ileri sürdü, ancak bu bilgi İsrail ordusu tarafından yalanlandı.

İsrail ile Filistin arasında 20 aydır kesik olan doğrudan görüşmelerin yeniden başlamasının arifesinde 4 İsrailli kurşunlanarak öldürülmüş, 2'si de yaralanmıştı. Saldırılar, İsrail karşıtı saldırılarını sürdürme yemini eden Hamas tarafından üstlenilmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.