9 °C

Fitch küresel resesyondan endişe etmiyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, dünya ekonomisinde resesyon beklemiyor.

Fitch küresel resesyondan endişe etmiyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, gelişmekte olan piyasalardaki zayıflığın dünya ekonomisinde büyümeyi baskıladığını ancak global bir resesyonu ateşlemesinin beklenmediğini bildirdi.

Fitch bugün yayınladığı Global Ekonomik Görünüm raporunda, dünya ekonomisinin 2016'da yüzde 2,6 ve 2017 yılında yüzde 2,7 büyüyeceğini tahmin ederken, global büyüme için geçtiğimiz yaz ortaya çıkan endişelerin henüz tam olarak ortadan kalkmadığını da belirtti. Gelişmekte olan piyasalarndaki problemlerin büyük gelişmiş ekonomilerin ekonomik aktivitelerinde olağanüstü zarara neden olacak gibi görünmediklerini ifade eden Fitch, Çin'in büyümede yaşadığı yavaşlamanın sert bir düşüşe dönüşmesini beklemediklerini, Çin'in durumu iyi kötü idare edeceğine inandıklarını da vurguladı.
     
Brezilya'da daralma beklentisini yükseltti

Global büyüme için tahminlerini eylül ayındaki Global Ekonomik Görünüm raporuna göre genel olarak değiştirmeyen Fitch, ancak Brezilya için 2015 daralma beklentisini yüzde 3'ten 3,7'ye çıkardı. 2016 için daralma beklentisi de yüzde 1'den yüzde 2,5'e yükseltildi. 

Fed'den 4 faiz artışı
    
Fed'in ilk faiz artırımını bu ay yapmasını bekleyen Fitch, Fed'in 2016 sonuna kadar 4 kez faiz artıracağı beklentisini de tekrarladı. 
    
Çin ekonomisinin çok keskin bir yavaşlama yaşanacağına yönelik en kötü beklentileri atlattığına işaret eden Fitch, güçlü tüketici ve hizmet sektörleri, güçlü olmaya devam eden alt yapı yatırımları ve parasal gevşemenin Çin ekonomisine destek verdiğini belirtti. Bunun gayrimenkul ve imalat sektörü tarafından yönlendirilen yatırım büyümesinde düşüşü yatıştırdığını ifade eden Fitch, buna rağmen Çin ekonomisinde büyümenin 2015 4'üncü çeyrekte ve 2016'da daha da zayıflamasını beklemeyi sürdürdüğünü vurguladı. 
    

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.