8 °C

Fransa AİHS'yi askıya almak istiyor

Fransa, Avrupa Konseyin'den ülkesindeki olağanüstü hal ilanı nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni askıya alma isteğinde bulundu

Fransa AİHS'yi askıya almak istiyor

Fransa, Paris'i kana bulayan terör saldırılarının ardından ilan edilen olağanüstü hal yasası ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) bazı maddelerine uyma konusunda kendisine istisna gösterilmesini istedi.

Fransız hükümeti konu ile ilgili talebini, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland'a resmen iletti.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 15. maddesi, savaş hali ve insan hayatının tehdit altında bulunduğu acil durumlarda üye ülkelerin, AİHS'den doğan yükümlülüklerinde istisna isteme hakkı veriyor.

Bununla birlikte AİHS'nin yaşam hakkıyla ilgili 2'inci ve işkencenin yasaklanması ile ilgili 3'üncü maddesi, mahkeme kararı olmadan ceza verilmesi ile ilgili 7'inci maddesi, köleliğin yasaklanması ile ilgili 4'üncü maddesinin 1'inci fıkrası kesinlikle istisna kabul etmiyor.

OHAL 3 ay uzatılmıştı

Paris'te 130 kişinin öldüğü, 351 kişinin yaralandığı terör saldırılarının ardından Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından ilan edilen olağanüstü halin 3 aya kadar uzatılmasının önünü açan yasa tasarısı parlamento tarafından kabul edilmişti.

Yeni olağanüstü hal yasasına göre güvenlik güçleri, makul şüphe gerekçesiyle hiçbir kanıta gerek duymadan aramalar yapılabilecek. Ancak aramalar, avukat, hakim, milletvekilleri, senatörler ve gazetecilerin iş yerlerini kapsayamayacak.

Yasaya göre terör propagandası yapan internet siteleri ve sosyal medya ağları da kapatılabilecek. Kamu düzenini tehdit ettiği düşünülen kişiler ev hapsinde tutulabilecek ve terörizmle ilgili olduğu değerlendirilen kişilerin etraflarıyla iletişimi kesilebilecek.

Fransa'da güvenlik tehdidi oluşturduğu düşünülenlerin fişlendiği "S" dosyasındaki isimlerin de yasa tasarısında ev hapsinde tutulması, iletişimlerinin kesilmesi ve gerektiğinde bu kişilere elektronik kelepçe takılmasını öngörüyor.

Yasa, kamu düzenini bozacak cami, dernek ve organizasyonların kapatılabilmesine olanak da sağlıyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.