15 °C

Fransa'da Valls hükümeti güvenoyu aldı

Fransa'da geçen hafta Başbakan Manuel Valls tarafından kurulan yeni hükümet meclisten güvenoyu aldı

Fransa'da Valls hükümeti güvenoyu aldı

PARİS - Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından başbakan olarak atanan Valls, bugün Ulusal Meclis'te yapılan güven oylamasında 239'a karşı 306 milletvekilinin evet oyunu aldı. 

Valls, oylama öncesi yaptığı konuşmada, belediye seçimlerinde halkın verdiği mesajı net olarak duyduklarını ifade ederek Fransız toplumunun geleceğe ilişkin endişelerini anladığını söyledi. Başbakan Valls, "Şu andan itibaren yeni bir sayfa açtık. Bizim önceliklerimiz var. Halkın yeniden geleceğe umutla bakmasını sağlayacağız" diye konuştu.

Başbakan Valls, ekonomik reform paketini de açıklayarak 2017'ye kadar 50 milyar avroluk tasarruf yapacaklarını bildirdi. Ülkenin en büyük sorunlarından birinin işsizlik olduğuna işaret eden Başbakan Valls, daha çok istihdam için vergi yükünü de 30 milyar avro azaltacaklarını duyurdu.

Fransa'da geçen haftalarda yapılan yerel seçimlerde sosyalistlerin büyük oranda oy kaybetmesiyle eski başbakan Jean-Marc Ayrault, sorumluluğun kendilerinde olduğunu söyleyerek istifa etmişti. Cumhurbaşkanı Hollande ise İçişleri Bakanı Valls'i başbakan olarak atamıştı. Valls ise geçen hafta arasında Hollande'ın eski sevgilisi Segolen Royal'in de bulunduğu 16 kişilik "mücadele kabinesini" kurmuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap