17 °C

Fransa'dan 'kağıtsız' göçmenlere iyi haber

Fransa'da oturma ve çalışma izni verilen göçmen sayısı yüzde 51 arttı

Fransa'dan 'kağıtsız' göçmenlere iyi haber

PARİS - Fransa'da İçişleri Bakanlığı, geçen yıl oturma ve çalışma izni verilen kaçak göçmen sayısında yüzde 51 artış olduğunu açıkladı. 

Bakanlık açıklamasında, ülkede 2013 yılında "kağıtsızlar" olarak bilinen 35 bin kaçak göçmene oturma ve çalışma izni verildiği bildirildi. 

Fransa'da 2012 yılında oturma ve çalışma izni verilen kaçak göçmen sayısının 23 bin kişi olduğu hatırlatılan açıklamada, işlemlerin hızlandırılması ve kolaylaştırılması ile bu oranın geçen yıl yüzde 51 artış gösterdiğine dikkat çekildi. 

Geçen hafta Başbakanlık görevine getirilen Manuel Valls, İçişleri Bakanı olarak çalıştığı dönemde çocukları okula giden ve çalışan göçmenlerin oturma izinleriyle ilgili gerekli kolaylıkları yapma sözü vermiş ve bu konuda önemli somut adımlar atmıştı. 

Öte yandan, Fransa'ya geçen yıl siyasi sığınma başvurusunda bulunanların sayısın da bir önceki yıla oranla yüzde 7 arttığı bildirildi. Fransa'da siyasi sığınma başvurusunda bulananların toplam sayısı yaklaşık 65 bin kişi civarında bulunuyor. 

Fransa'ya geçen yıl en fazla sığınma başvurusu Kongo, Kosova ve Rusya'dan geldi. 

Fransa'da sağcı iktidarlar döneminde göçmen ve mülteci politikaları sertleşirken, solcu iktidarlar döneminde bu politikalar göreceli olarak yumuşuyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap