21 °C

Fujifilm, Ebola için harekete geçti

Fujifilm, grip ilacı olarak geliştirdiği ve ebola tedavisinde olumlu yanıt veren ilacın üretimine start verdi

Fujifilm, Ebola için harekete geçti

İSTANBUL - Aktif olduğu sektörlerin yanı sıra ilaç üretimine de ağırlık veren ve “kişiye özel” ilaçlar üzerinde çalışan Fujifilm’in geliştirdiği bir grip ilacı, Ebola salgınına çare oldu. Acil tedavilerde olumlu sonuçlar alınması üzerine 200 mg'lık Avigan® Tableti’nin üretimine başlanmasına karar verildi.

FUJIFILM Corporation’dan yapılan açıklamaya göre; Ebola Virüsü Hastalığı'nın (EVD) yayılmasını önlemek amacıyla bu hastalığa yakalanan yabancı ülkelerdeki çok sayıda hastaya verilmek üzere grip ilacı olan 200 mg'lık Avigan® Tableti’nin üretimi için çalışmalara başlandı.

 FUJIFILM Corporation Başkanı Shigehiro Nakajima’nın onayı ile üretimine karar verilen Avigan®  Tabletleri, Fujifilm Grubu'nun bir şirketi olan Toyama Chemical Co. Ltd. tarafından grip ilacı olarak geliştirilmişti. Avigan®  Tabletleri’nin farelerde yapılan testlerinde Ebola'ya karşı da etkili olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine Batı Afrika'dan Avrupa'ya nakledilen birçok ebola hastasının acil tedavisinde de denenen ilaç olumlu sonuç verdi. Fujifilm, nakledilen bu hastaları tedavi eden hükümetlerin ve tıp örgütlerinin Japon hükümetiyle yaptığı görüşmelerin ardından talepler çerçevesinde bu hastalar için Avigan®  Tabletleri’ni tedarik etmeye başladı.

Gine'de klinik deneyleri gerçekleştirilecek

Bu gelişmeler üzerine, Fransa ve Gine hükümetleri, kasım ayı ortalarında EVD tedavisi için Avigan®  Tabletleri'nin Gine'de klinik deneylerini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Fujifilm'den de bu amaçla Avigan® Tabletleri ve ürüne ilişkin teknik bilgileri sunması talep edildi. Fujifilm de Fransa, Gine ve Japonya'daki yetkililerle işbirliği halinde koordineli çalışarak bu talebi karşılamaya devam edecek. 

Üretimine kasım ayı ortasında başlanacak

Gine’de gerçekleştirilecek klinik deneyin, Avigan®  Tabletleri’nin etkinliği ve güvenliğini tam olarak kanıtlaması durumunda Fujifilm'den büyük çapta klinik kullanım amacıyla ürünleri tedarik edilmesi bekleniyor. Halihazırda Fujifilm'in elinde 20 bin doz Avigan Tablet stoğu ve ayrıca yaklaşık 300 bin doz için de aktif ilaç bileşeni stoğu hazır durumda. Diğer klinik amaçlı kullanımlara hazırlık olması amacıyla da şirket, EVD hastalarına verilmek üzere Avigan®  Tabletleri’nin üretimine kasım ayı ortasında başlayacak. Fujifilm, hastalığın kapsamının daha da yayılması durumunda yeterli miktarda Avigan® Tableti temin etmek için ilave üretim yoluyla elindeki stok miktarını arttıracak.

Japon hükümetinden destek

Japon hükümeti de mevcut ilaçların, tedavi konusunda faydalı olduklarının belirlenmesi halinde EVD hastalığıyla sergilenen mücadelede Japon şirketlerince geliştirilen ilaçlara destek olmaya hazır olduğunu beyan etmişti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap