9 °C

'G20 üyeleri açık pazarlar ilkesine bağlı kalmalı'

Bundesbank Başkanı Weidmann, son finansal krizin, ekonomik direncin ne denli önemli olduğunu gösterdiğini belirterek, küreselleşmeye ilişkin kaygı gördüğünü ve bu durumun ABD ile sınırlı olmadığını ifade etti.

'G20 üyeleri açık pazarlar ilkesine bağlı kalmalı'

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann, korumacı politikaları eleştirerek, "G20 üyeleri, açık pazarlar ve sınır ötesi ticaret ilkesine bağlı kalmalı." dedi.

Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi de olan Weidmann, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından Almanya'nın Frankfurt kentinde organize edilen "Almanya Dönem Başkanlığında G20 Gündemi" konulu konferansta konuştu.

Mali krizlerin ortaya çıkmasıyla G20'nin, dünya çapında ekonomik iş birliğinin egemen olduğu bir forum haline geldiğine dikkati çeken Weidmann, "G20, krizden doğru sonuçları çıkarmada anahtar rol oynadı ancak iş henüz bitmedi. Küresel finansal sistemi daha istikrarlı hale getirmek ve dünya ekonomisini daha müreffeh yapmak için ek çabalar gerekli." diye konuştu.

Almanya nın G20 gündeminin üç ana sütun üzerine oturtulduğunu dile getiren Weidmann, bunların esneklik oluşturmak, sürdürülebilirlik ve sorumluluk almayı geliştirmekten oluştuğunu aktardı.

'Olumsuz sonuçlar henüz aşılmadı'

Weidmann, son finansal krizin, ekonomik direncin ne denli önemli olduğunu gösterdiğini belirterek, "Krizin geçtiği düşünülse de olumsuz sonuçları henüz tamamen aşılmadı. Ekonomilerimizi daha dirençli hale getirmek; ekonomik şoklarla baş edebilme yeteneklerini geliştirmenin yanı sıra demografik değişim veya dijitalleşme gibi uzun vadeli yapısal zorluklara uygun şekilde yanıt verebilme anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

G20 üyelerinin açık pazarlar ve sınır ötesi ticaret ilkesine bağlı kalması gerektiğini vurgulayan Jens Weidmann, "Bana göre şu ana kadar G20’nin büyük başarısı var. G20 ye üye devletler, 2008/2009 daki büyük durgunluk sonrasında kendi ulusal ekonomilerini canlandırmak için korumacılık önlemlerini uygulamaya yönelik seçeneklere direndiler. Ayrıca Komşuyu zarara sokma politikasıyla ülkeler kendi ekonomik durumlarını diğer ekonomilerin karşılığı olarak seçmediler." şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.