11 °C

Gaz konusu şu an çıkmazda

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile enerji alanındaki diyaloğu yeniden canlandırma kararı aldıklarını söyledi

Gaz konusu şu an çıkmazda

MİNSK - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile enerji alanındaki diyaloğu yeniden canlandırma kararı aldıklarını söyledi.

Belarus'un başkenti Minsk'te yapılan Ukrayna zirvesinden sonra basın mensuplarına açıklama yapan Putin, "Gaz konusu şu an bir çıkmazda. Çözümünde tüm tarafların mutabık olduğu birçok sorumuz var, ben ve Poroşenko enerji konusundaki diyaloğun yeniden canlandırılmasından yanayız" ifadesini kullandı. 

Putin, Ukrayna sınırlarında yakalanan 10 Rus askeriyle ilgili soruya ise "Savunma Bakanlığı'ndan bu konuda rapor almadım ama duyduğum kadarıyla askerler sınırda devriye geziyorlarmış ve Ukrayna topraklarına geçmiş olabilirler" cevabını verdi. 

Ukrayna askerlerinin daha önce defalarca Rusya sınırına girdiğini savunan Putin, "Daha önce problem olmamıştı, şimdi de Ukrayna tarafından bir problem olmayacağını umut ediyorum" diye konuştu. 

Putin, Ukrayna'nın AB ile imzaladığı ortaklık anlaşmasında bazı değişikliklere gidilmesi için 12 Eylül'e kadar teklif sunacaklarını söyledi.

Rus lider, Minsk'teki görüşmelerde Ukrayna ateşkesi şartlarının gündeme gelmediğini belirten Putin, "Biz ateşkes şartlarının ne olacağını söyleyemeyiz çünkü bu Ukrayna'nın iç meselesidir" dedi. Putin, Poroşenko ile görüşmesini "olumlu" olarak nitelendirdi. 

Ukrayna konusunda ortak çalışma grubu kurulacağı bilgisini paylaşan Putin, ülkenin doğusunda terörle mücadele operasyonlarının düzenlendiği bölgeye yardım edilmesi konusunda da mutabık kaldıklarını belirtti. 

Putin, Rusya'nın ekonomik çıkarlarını korumak için alacağı önlemlerin batı tarafından saygıyla karşılanacağını umut ettiğini söyledi.

Belarus'da düzenlenen "Ukrayna zirvesine" Putin'in yanı sıra Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko ve AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton katıldı. Öğlen başlayan görüşmeler, geç saatlere kadar devam etti.

Öte yandan, zirvenin tamamlanmasının ardından, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ikili görüşme yaptı. Daha önce haziran ayında, Normandiya'da "ayaküstü" konuşan Putin ve Poroşenko, ilk kez baş başa görüşme yapmış oldu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.