10 °C

'Göç kurallarında acil değişiklik olmaz'

Brexit sonrası göç kurallarında acil değişiklik olmayacağını tahmin eden İngiltere Maliye Bakanı Hammond, düzenlemelerin ayrılık sonrası birkaç yıl daha alacağını söyledi.

'Göç kurallarında acil değişiklik olmaz'

İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond, Mart 2019'da ülkesi Avrupa Birliği'nden çıktığında göç veya ticaret kurallarında acil değişiklikler yaşanmayacağını ve yeni düzenlemelerin 2022 ortasına kadar sürebileceğini söyledi.

İngiltere'de geçen yıl yapılan referandum öncesinde AB'den çıkışa karşı olan Hammond, artık Brexit'in düzenli ve iş dünyasını zorlamayacak bir biçimde yapılmasını istiyor.

Hammond, Brexit için son gün olan 29 Mart 2019'da "bıçak sırtı" olarak tanımlanan bir çıkış görmek istemediğini ve İngiltere'deki pek çok işyeri gibi, hastanelerin ve bakımevlerinin de AB'den gelen göçmen işçilere ihtiyaç duyduğunu belirtti.

BBC radyosuna bugün açıklama yapan Hammond, "Birleşik Krallık ile AB arasında yeni göç denetimlerini yürürlüğe sokmamızın zaman alacağını daha önce açıkça belirttik" dedi ve hükümetin elinde henüz AB göçmenlerini denetleyebilecek imkanlar bulunmadığını söyledi.

Hammond "Şu andaki durumdan, AB ile uzun vadeli ilişkiye aşamalı olarak geçmemiz için bir süre gerekecek ancak bu süreyi henüz müzakere etmedik" dedi.

Hammond, geçiş döneminin İngiltere'nin bir sonraki parlamento seçimlerinin tarihi olan 2022 Haziran ayına kadar sürebileceğini de kaydetti.

Hükümet, AB ile İngiltere arasındaki göçmen verilerinin bir yıl boyunca inceleneceği bir araştırma başlattığını ve bunun Brexit sonrası uygulanacak göç sisteminin belirlenmesine yardımcı olacağını dün açıkladı.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.