9 °C

Golan'da kriz

Golan Tepeleri'nde silahlı kişilerce 4 BM Barışgücü personeli alıkonuldu.

Golan'da kriz

 

NEW YORK - - İsrail ile Suriye arasındaki ateşkesin gözlemciliğinin yapıldığı Golan Tepeleri'nde görevli 4 BM Barışgücü personeli alıkonuldu.

BM barışgücü misyonunundan (UNDOF) verilen bilgiye göre, Filipinli 4 asker bölgede devriye gezerken silahlı kişiler tarafından alıkonuldu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail ile Suriye arasındaki ateşkesin gözlemciliğinin yapıldığı Golan Tepeleri'nde alıkonulan 4 BM barış gücü personelinin derhal serbest bırakılmasını istedi.
BM Genel Sekreteri Sözcüsü Martin Nesirky, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ban'ın, BM personelinin silahlı kişiler tarafından alıkonulmasını kınadığını ve personelin derhal serbest bırakılmasını istediğini söyledi.

Nesirky, UNDOF'un İsrail ve Suriye arasındaki ateşkesi gözlemlediğini vurgulayan Ban'ın, bölgedeki tüm taraflardan barış gücünün hareket özgürlüğü ve güvenliğine saygı göstermesini talep ettiğini belirtti.

Barış gücü personelinin serbest bırakılması için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Nesirky, alıkonulma eyleminin sorumluluğunu mart ayındaki benzer olayı da gerçekleştiren Yermük Şehitleri Tugayı'nın üstlendiğini bildirdi.

BM barış gücü misyonununda (UNDOF) görevli Filipinli 4 asker, bölgede devriye gezerken silahlı kişiler tarafından alıkonulmuştu.

Aynı bölgede mart ayında Suriyeli muhalifler tarafından alıkonulan 21 UNDOF personeli, daha sonra yapılan girişimler neticesinde serbest bırakılmıştı.


 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap