18 °C

Goldman Sachs ve Morgan Stanley Fed denetimine girdi

İki yatırım bankası Fed'in acil fonlarına girebilecek ve bireysel bankacılık şirketlerini daha kolay alabilecekler

Goldman Sachs ve Morgan Stanley Fed denetimine girdi

 

WASHINGTON - ABD Merkez Bankası (Fed) dün yaptığı toplantıda son iki büyük yatırım bankası Goldman Sachs ve Morgan Stanley'in statülerini değiştiren kararını onayladı.

Fed yaptığı açıklamada, Yönetim Kurulu'nun dün Washington'da yaptığı toplantıda, bu iki yatırım bankasının statülerinin değiştirilmesiyle ilgili talebini oy birliğiyle kabul ettiğini bildirdi.

Fed'in bu kararıyla bu iki yatırım bankası Fed'in denetimi altında çalışan bankacılık holding şirketlerine dönüşmüş oldu. Bu değişiklik iki yatırım bankasının ticari bankacılık yapmasına izin veriyor.

Kararla Fed'in denetimi altına giren iki banka bundan böyle Fed'in acil fonlarına girebilecek ve bireysel bankacılık şirketlerini daha kolay alabilecekler.

Fed'in iki yatırım bankasının statüsünü değiştirme kararı 1929 yılındaki Dünya Ekonomik Krizi'nden bu yana Wall Street'teki büyük yeniden yapılanmanın sürdüğüne işaret ediyor.

Mart ayında çöken yatırım bankası Bear Stearns'i JP Morgan Chase, Fed'in desteğiyle almış, geçen hafta da Lehman Brothers iflasını açıklamış ve Bank of America ise Merrill Lynch'i satın almıştı.  

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap