8 °C

Google sürücüsüz otomobilini paylaştı

Teknoloji devi Google yıllardır üzerinde çalıştığı sürücüsüz otomobilde sona yaklaştı. Şirket, tamamen kendine ait olan ilk otomobil prototipini kamuoyunun beğenisine sundu

Google sürücüsüz otomobilini paylaştı

Google sürücüsüz otomobilinin 'gerçek ilk kurulumu' olarak nitelendirdiği yeni versiyonunun tanıtımını yaptı. Şirket geçtiğimiz mayıs ayında da benzer görünüme sahip bir otomobilin gösterimi yapmıştı, ancak şimdi söylediğine göre o otomobil sadece erken safhada yapılmış bir taslaktı ve farları bile yoktu.

Eksiksiz bir prototip

Google son yedi aydır orijinal taslağin farklı prototiplerini geliştirerek bilgisayar, sensör, direksiyon ve fren gibi mekanizmaları test ediyordu. En sonunda şirket kendi kendine sürüş yapabilen eksiksiz bir prototipe imza atmış oldu.

Sürücüsüz Otomobil Projesinden sorumlu ekibin Google+ üzerinden paylaştığı yazıda, tatil dönemi boyunca test aracıyla sürüşler yapılacağı ve yeni yılda meraklıları Kuzey Kaliforniya caddelerinde görmeyi bekledikleri belirtildi. Test ve öğrenme dönemi sürdükçe ihtiyaç duyulacak geçici elle kontrollerin kullanılmasını sağlayacak güvenlik sürücülerinin otomobili bir süre daha gözetmeye devam edeceği de vurgulandı.

Abdullah Gül test etmişti

gul_google.jpg

Geçtiğimiz senelerde San Francisco'daki  Silikon Vadisi'ne yaptığı ziyarette insansız araca binen eski Cumhurbaşkanı Gül, "Otobana çıktık, araba 80 mile (128 kilometre) yakın sürat yaptı. Harikaydı. Otobana aniden çıkınca güvenlik ekipleri epey bir telaş yaşadı" diye paylaşımda bulunmuştu.

Gül, arabanın rahat olduğunu ve herhangi bir tedirginlik yaşamadığını söylemişti. Google'ın bu arabada çok iddialı olduğunu belirten Gül 20 dakika boyunca şoförsuz araç ile gezinti yapmıştı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.