9 °C

Gösterilerin bilançosu ağır oldu

Suriye'de demokrasi yanlısı gösterilerin başladığı tarihten bu yana en kanlı gün yaşandı; 88 kişi hayatını kaybetti.

Gösterilerin bilançosu ağır oldu

AMMAN - Suriye'de dünkü demokrasi yanlısı gösterilerin bilançosu ağır oldu. Gösterilerde ölenlerin sayısı 88'e ulaştı.

İnsan hakları örgütleri, Suriye genelindeki birçok kentte düzenlenen rejim karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması yüzünden 70'ten fazla kişinin öldüğünü ve yüzlerce kişinin yaralandığını duyurdu. Suriye'de demokrasi yanlısı gösterilerin başladığı tarihten bu yana en kanlı gün olduğu belirtiliyor.

Öte yandan Yemen'de yüzbinlerce Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih yandaşı  ve muhalifi ülke genelinde gösteri yaptı. Başkent Sana'da devlet başkanlığı sarayı önünde toplanan Salih  yandaşı büyük kalabalık "Cuma Uzlaşması" yazılı pankartlar taşırken, yüzbinlerce muhalif ise Salih'e karşı çıkarak ordudan ayrılan ve muhaliflerin yanında yer alan komutan ve  askerlerin korumasında gösteri yaptı.

Salih, Sana'da destekçilerine yaptığı konuşmada, Körfez İşbirliği Konseyi'nin iktidar transferi girişiminden memnun olduğunu belirtti ancak bu transferin görev süresinin 2013 yılında sona erdiğini bildiren anayasaya uygun olması gerektiğini söyledi.

Umman'ın güneyindeki liman kenti Selale'de, binlerce demokrasi yanlısı cuma namazından sonra gösteri düzenledi. Selale'de imamın, cami yerine valilik karşısındaki bir otoparkta cuma namazını kıldırmasından sonra yaklaşık 3 bin kişi yürüyüş yaptı.Umman Sultanı Kabus Bin Said, Arap dünyasındaki halk ayaklanmalarının ardından ülkede de başlayan protestolar nedeniyle pazar günü 2,6 milyar dolarlık ekonomik paket sözü vermişti. Ummanlı göstericiler, daha iyi maaş ve işin yanı sıra yolsuzlukla mücadele edilmesini istiyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.