8 °C

”Güney Osetya'daki sıkıntı büyüyor”

Başbakan Erdoğan, Kafkasya'da yaşanan gerginliğe ilişkin görüşlerini bildirdi

”Güney Osetya'daki sıkıntı büyüyor”

 

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kafkasya'da yaşanan gerginliğe ilişkin, "Şu anda son gelişmelere göre, Güney Osetya'daki sıkıntı büyüyor. Gerek Saakaşvili gerekse Putin'i aramak suretiyle onları itidale davet etme, silahlardan vazgeçip süratle diplomasi yollarını aramak için kendilerine tavsiyede bulunma düşüncemiz şu anda öne çıkmış durumda" dedi. 

Başbakan Erdoğan, Muş'tan İstanbul'a gelişinde Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. 

Bir gazetecinin, "Gürcistan'daki çatışmalarla ilgili Türkiye'nin tavrının ne olacağına" ilişkin sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi: 

"Şu anda son gelişmelere göre, Güney Osetya'daki sıkıntı büyüyor. Dışişleri Bakanlığı'ndaki arkadaşlarımızla ön değerlendirmeyi yapmış bulunuyoruz. Gerek Saakaşvili gerekse Putin'i aramak suretiyle onları itidale davet etme, silahlardan vazgeçip süratle diplomasi yollarını aramak için kendilerine tavsiyede bulunma düşüncemiz şu anda öne çıkmış durumda. Zira bölgede bulunan bir ülke olarak bu tabii öncelikle bizi rahatsız eden bir husus." 

"Umarım ateşkes bir an önce temin edilir"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kafkaslar'da birçok insanın ölmesine vesile olacak gelişmelerin Türkiye'yi rahatsız ettiğini belirterek, "Şu anda sayı devamlı artıyor. Umarım ateşkes bir an önce temin edilir ve ateşkesin teminiyle birlikte de diplomatik yollara başvurulur" dedi. 

Başbakan Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının Kafkaslar'daki gerginliğe ilişkin sorularını yanıtladı. 

Türkiye'nin barışa yönelik öncelikleri bulunan bir ülke olması sebebiyle çevresinde böyle bir durumun yaşanmasını istemediğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti: 

"Bir diğer taraftan Gürcistan'ın toprak bütünlüğü noktasında, bir sıkıntı yaşamasını da istemeyiz. Bir diğer taraftan da bölgede bu tür bir olayla birçok insanın ölmesine vesile olacak gelişmeler bizi rahatsız etmekte. Şu anda sayı devamlı artıyor. Umarım ateşkes bir an önce temin edilir ve ateşkesin teminiyle birlikte de diplomatik yollara başvurulur." 

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, "Putin ve Saakaşvili'yi ne zaman aramayı düşünüyorsunuz?" sorusuna karşılık, "Şu anda arkadaşlarımız çalışmayı yapıyorlar. Çalışmayı müteakip gerek Putin'i gerekse Saakaşvili'yi arayacağım" dedi. 

"Türkiye bu konuda ağırlığını koyacak, diyebilir miyiz?" sorusu üzerine Erdoğan, "Elimizden geleni yapacağız" karşılığını verdi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Gürcistan'ın Rusya'nın uçaklarını düşürdüğü, Rusya'nın da Gürcistan'ı bombaladığı haberleri geliyor" şeklindeki hatırlatma üzerine, "Bunlar söyleniyor. Tankların Güney Osetya'ya girdiği söyleniyor. 2 tane uçağın düşürüldüğü söyleniyor. Bu ne derece doğrudur, doğru değildir, bunu tabii bizler şu anda bilemiyoruz. Bunlar daha sonra netleşecek olan konular" dedi. 

Erdoğan, "NATO nezdinde bir girişiminiz var mı?" sorusunu ise "NATO bu işleri kendisi öncelikli olarak değerlendirir. Şu anda liderler nezdinde arayacağız. Birleşmiş Milletler'in açıklamaları var. AGİT'in çalışmaları var. Bu çalışmalar devam edecek" şeklinde cevaplandırdı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap