17 °C

Halkın yüzde 62'si Hollande'yi istemiyor

Fransa'da yapılan son ankete göre halkın yüzde 62'si Hollande'ın gitmesini istiyor

Halkın yüzde 62'si Hollande'yi istemiyor

PARİS  - Hükümetin istifası sonrası meclisin feshedilmesi tartışmalarının devam ettiği Fransa'da, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın halk desteği giderek azalıyor. 

Ifop kamuoyu araştırma şirketinin anketine göre, Fransızların yüzde 62'si Hollande'ın süresi dolmadan görevini bırakmasını istiyor. Ankete katılanların yüzde 61'i ise Hollande'ın her şeye rağmen cumhurbaşkanlığını bırakmayacağını düşünüyor. 

Halkın yüzde 44'ü meclisin feshedilmesi durumunda iktidarın sağ partilerle paylaşımını öngören "cohabitation" seçeneğini reddediyor. Ana muhalefetteki Halk Hareketi Birliği taraftarlarının yüzde 68'i "cohabitation" seçeneğini istemezken, iktidardaki Sosyalist Parti seçmenlerinin yüzde 71'i hükümetin bu seçeneği tercih etmesi gerektiğini düşünüyor. 

Fransa'da Başbakan Manuel Valls, hükümet içinde ekonomi politikalarındaki anlaşmazlık üzerine hükümetin istifasını sunmuş ve daha sonra yeni bir hükümet kurmuştu. 

Sağ partiler siyasi kriz nedeniyle ülkenin yönetilemediğini ve meclisin feshedilmesi gerektiğini gündeme getirmişti. Son yapılan anketler ise Hollande'a yönelik halk desteğinin rekor seviyede düştüğünü ortaya koymuştu. Hollande ise "hiçbir anketin görevini yapmasını engelleyemeyeceğini" söylemişti.