Hayatını gergedanlara adayan çevreci Merz öldü

Güney Afrikalı Merz, özellikle boynuzları için avlanan kara gergedanların korunmasına öncülük etti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

 

 
JOHANNESBURG - Afrika'da gergedanların boynuzları için öldürülmesinin önüne geçmek için yoğun çaba harcayan çevreci Anna Merz hayatını kaybetti.Kenya'daki doğal yaşamı koruma merkezi Lewa, özellikle nesli tükenme tehlikesi altında olan kara gergedanların korunması için önemli çalışmalarda bulunan Güney Afrikalı Merz'in 83 yaşında ülkesinde öldüğünü açıkladı.
Lewa'dan yapılan açıklamaya göre, Merz'in hayata veda ettiği gün, koruma merkezinde bir gergedan dünyaya geldi.
"Rhino: At the Brink of Extinction" (Gergedan: Nesli Tükenmenin Eşiğinde) kitabıyla da tanınan Merz, diğer canlılarla birlikte 120'den fazla gergedanın koruma altına alındığı Lewa'nın kurucuları arasında yer alıyor.
Toprak sahipleri David ve Delia Craig'in de desteğiyle 1980'lerde başka bir isimle kurulan daha sonra Lewa adını alan koruma merkezinde, Anna Merz için gelecek ay anma töreni düzenlenmesi planlanıyor.
Güney Afrika hükümetine göre, yalnızca geçen yıl ülkede boynuzları için öldürülen gergedan sayısı 668 olarak kayıtlara geçti. Bu rakamın bir önceki yıla oranla neredeyse yüzde 50 artış gösterdiğine işaret eden yetkililer, bu yıl durumun daha da kötüleşmesinden endişe ediyor.
Özellikle Asya'da rağbet gören gergedan boynuzu, toz hale getirilerek alternatif tıpta kullanılıyor ve yasa dışı satışlardan büyük gelir elde ediliyor. Gergedan boynuzuna rağbet, kaçak avlanmanın ciddi boyutlara varmasına yol açıyor.