22 °C

Hedef IŞİD'i geriletmek ve yok etmek

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne karşı hedefin, örgütü "kontrol altına almak" değil, "geriletmek ve yok etmek" olduğunu söyledi

Hedef IŞİD'i geriletmek ve yok etmek

WASHINGTON - ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne karşı hedefin, örgütü "kontrol altına almak" değil, "geriletmek ve yok etmek" olduğunu söyledi.

CNN televizyonuna mülakat veren Hagel, ABD'nin IŞİD'e karşı misyonunun hedefine dair bir soru üzerine, "Kontrol altına almak değil, aynen Başkan'ın (Barack Obama) dediği gibi, geriletmek ve yok etmek" dedi.

Hagel, Pentagon'un IŞİD'in sahip olduğu kapasiteleri "zayıflatma ve yok etme" misyonunu başarmak için, Obama'nın masasına sunmak üzere seçenekler ve planlar hazırladığını belirtti. Hagel, "Suriye içerisinde askeri saldırılar da stratejinin parçası mı?" sorusunu, "Bu da bir seçenek, tüm seçeneklere bakıyoruz" diye yanıtladı.

Bakan Hagel, "(IŞİD militanları) Onların bir tehdit oluşturduğunu, zalim olduklarını, daha önce görmediğimiz türden birşey olduklarını biliyoruz. Daha iyi organize olmuşlar, daha iyi finanse ediliyorlar, daha fazla kapasiteye sahipler, daha iyi yapılanmışlar. Daha önce görmediğimiz türden barbar yapıya sahip tehlikeli bir vahşet ideolojisine sahipler. Bu grup, sadece terörist olmayı aşan düzeyde tehlikeli kişilerden oluşuyor. Bir ordular. Bugün Irak'ın, Suriye'nin yarısını kontrol ediyorlar. Onları ciddiye almalıyız" diye konuştu.

Bir soru üzerine, sadece hava saldırıları düzenlemenin IŞİD'e karşı misyonun başarılması için yeterli olmayacağını ifade eden Hagel, Irak'ta fonksiyonel, güvenilir, kapsayıcı bir hükümetin kurulması ve IŞİD'e karşı mücadelede her bir ülkenin farklı rol ve katkılar üstlenebileceği bir koalisyonun inşa edilmesinin de önem taşıdığını dile getirdi. Hagel, Obama yönetiminin, IŞİD meselesine "aciliyet hissiyle" yaklaştığından en ufak şüphesi olmadığını vurguladı.

ABD'nin karada çarpışacak muharip asker göndermesinin ise sözkonusu olmadığını yineleyerek, Obama'nın bu yöndeki kararını desteklediğini ve doğru bulduğunu belirten Hagel, "Birkaç yıl önce Irak'tan çıktığımız şekilde Irak'a geri girmeyeceğiz" ifadesini kullandı.

Hagel, bir soru üzerine, Ortadoğu'da IŞİD militanlarıyla birlikte savaşan, Amerikan pasaportuna sahip 100'ün üzerinde ABD vatandaşı olduğunu bildiklerini de kaydederek, "Daha fazla da olabilir, bilmiyoruz" dedi.

Öte yandan, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Anthony Blinken da yine CNN'e verdiği mülakatta, IŞİD'in yenilgiye uğratılmasının "muhtemelen" Obama yönetimi dönemine yetişmeyeceğini söyledi.

Blinken, "Başkan'ın dediği gibi, bu uzun süreli bir çaba olmalı. Zaman alacak ve (IŞİD'in) yenilgiye uğratıldığı noktaya varılması muhtemelen bu yönetimin bile ötesine uzanacak" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap