20 °C

Hindistan: Biz yoksullukla, Pakistan bizimle savaşıyor

Ülkesinde yoksulluğu bitirmek için uğraştığını söyleyen Hindistan Dışişleri Bakanı Swaraj, "Biz yoksullukla savaşırken, Pakistan bizimle savaşıyor" diye konuştu.

Hindistan: Biz yoksullukla, Pakistan bizimle savaşıyor

Hindistan Dışişleri Bakanı Swaraj, BM'nin 72. Genel Kurul çalışmalarının 5'nci gününde, Hindistan adına Genel Kurulda bir konuşma yaptı.

Yoksulluk belasına karşı mücadelede ilerleme sağlamak için iki yol olduğunu belirten Swaraj, "Geleneksel yöntem, artan düzeyde yardım ve ele ele verme yoluyla gerçekleştirilir. Ancak Başbakanımız Narendra Modi, ekonomik güçlendirme yoluyla daha radikal yolu seçti." dedi.

"Fakirler umutsuz değildir." ifadesini kullanan Swaraj, "Biz sadece fırsatları inkar ettik. Fakirlere yatırım yaparak yoksulluğu ortadan kaldırıyoruz. Biz onları iş arayanlardan iş sağlayıcılar haline çeviriyoruz." diye konuştu.

300 milyon kişiye banka hesabı

Swaraj, Jan Dhan Planı'na değinerek, ABD'nin nüfusuna yakın orandaki bankanın kapısından geçmeyen 300 milyon Hindistanlının bugün banka hesabı olduğunu vurguladı.

Küçük işyeri açmak isteyenlere banka kredisi verildiğini anlatan Swaraj, fakir ve orta sınıf gençleri iş sahibi yapmak için eğitim imkanı sağlandığını bildirdi.

Swaraj, yoksullara ücretsiz gaz tüplerin sağlanarak kadınların ahşap fırınların tehlikeli sonuçlarından korunduğuna dikkati çekerek, kara paranın dolaşımdan çıkartıldığını ifade etti.
Pakistan'a suçlamalarda bulunan Swaraj, "Biz yoksullukla savaşırken, Pakistan bizimle savaşıyor." dedi.

Protesto gösterisi

Bu arada, Swaraj'ın konuşmasını yaptığı sırada BM binasının karşısındaki parkta toplanan kalabalık, konuşmayı protesto etti. Protesto gösterisinde, Hindistan ordusunun Keşmir'de bir katliam yaptığı ve masum sivillere işkence edildiği belirtildi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap