Hollande'den Obama'ya mektup

Hollande, Obama'ya Bnp Paribas'ın cezasının makul olmadığını anlatan bir mektup yolladı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

PARİS  - Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ABD yargısının, ülkenin en büyük bankalarından BNP Paribas'ya 7,35 milyar euro ceza keseceği yolundaki haberlere ilişkin endişesini dile getirmek amacıyla ABD Başkanı Barack Obama'ya bir mektup yazdı. 

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre Hollande, söz konusu mektupta, ABD'de yargısının konuya ''daha makul' bir şekilde yaklaşmasını istedi. Hollande mektubunda, olası para cezasının orantısız olduğu görüşünü ifade etti. 

Fransa Merkez Bankası'ndan geçen hafta yapılan açıklamada, gelişmelerin yakından takip edildiği bildirilmişti. 

ABD basını hafta içinde, İran, Sudan ve Küba gibi ülkelere uygulanan yaptırımların ihlal edildiği gerekçesiyle ABD yargısının Fransız bankasından 7,35 milyar euro talepte bulunacağını duyurmuştu.  

ABD yargısının, para cezası dışında ihmali olduğu gerekçesiyle Fransız bankasının üst düzey 10 yöneticisinin istifasını istediği belirtilmişti. 

ABD Adalet Bakanlığı'nın soruşturması sonucunda Fransız bankasının, ABD'deki lisansını kaybetme riski bulunuyor. 

ABD, son yıllarda yaptırım ve ekonomik müeyyide uygulanan ülkelere yapılan para gönderimleri üzerine kapsamlı soruşturmalar başlatmıştı. Bu soruşturmalar kapsamında, BNP Paribas'ın 2002 ile 2009 yıllarındaki finansal hareketlerinde ambargo kurallarını ihlal edip etmediği inceleniyordu. 

Söz konusu haberlerin çıkmasından ardından BNP Paribas'ın hisseleri borsada değer kaybetmişti. 

Bu konularda ilginizi çekebilir