8 °C

Hollande'ın popülaritesi arttı

Kamuoyu araştırmasına göre, Hollande'a verilen destek geçen aya göre 1 puan arttı

Hollande'ın popülaritesi arttı

PARİS - Fransa'da son yapılan ankette Cumhurbaşkanı François Hollande'a verilen desteğin yükselmeye başladığı görüldü.  

OpinionWay kamuoyu araştırma şirketinin anketine göre, Hollande'ın popülaritesi ekim ayına oranla 1 puan artarak yüzde 19'a yükseldi. 

Cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklayan eski Başbakan Alain Juppe'ye olan destek ise 1 puan düşüşle yüzde 53'e geriledi. Halkın önceki Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye desteği değişmeyerek yüzde 33'te kaldı. Aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen'e verilen desteğin ise 2 puan artarak yüzde 32'ye yükselmesi dikkati çekti. 

Ağustos ayında yapılan anketlerde, Hollande'ın halk desteği yüzde 13'e kadar düşmüştü. Bu destek oranıyla Hollande, Fransa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana popülaritesi en düşük cumhurbaşkanı olmuştu. 

Ayrıca, ankete katılanların yüzde 31'i Başbakan Manuel Valls'in icraatlarından memnun olduğu yönünde görüş belirtti. Bu oran ekim ayında yüzde 32 seviyesindeydi. 

Araştırmada, Hollande'ın seçilmesi sonrası "Fransa'da bir şeylerin değiştiğini" düşünenlerin oranı 1 puan artışla yüzde 39 çıktı. Dışişleri Laurent Fabius'tan memnun olanların oranı yüzde 52 ile şu ana kadarki en yüksek seviyede seyrederken, Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian'a olan destek 6 puan düşerek yüzde 46 oldu.  

Fransa'nın güneyinde çevreci eylemde bir gencin hayatını kaybetmesi sonrası yapılan anket, İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'ün de popülaritesinin düştüğünü gösterdi. Cazneuve'e verilen destek ekime oranla 4 puan düşerek yüzde 37'ye geriledi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap