16 °C

HRW: İşkence timleri kadın muhaliflere tecavüz ediyor

İnsan Hakları Örgütü (Human Rights Watch) Suriye'de muhalif kanatta yer alan kadınların durumuna ilişkin bir açıklama yaptı.

HRW: İşkence timleri kadın muhaliflere tecavüz ediyor

ANKARA – İnsan Hakları Örgütü (Human Rights Watch) Suriye'de muhalif kanatta yer alan ya da muhalifleri destekleyen akrabaları bulunan kadınların tutuklandığını, uzun süre hapiste kalan kadınların bazılarına vahşice işkence yapıldığını ve tecavüz edildiğini bildirdi. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü Suriye hükümeti tarafından muhalif olan ya da muhalefete yardım eden kadınlara yönelik işkence ve tecavüz konusunda yeni tanıklıklara yer verdiği bir açıklama yaptı. Tanıklıklarda vahşi işkence ve tecavüz sahneleri tüm açıklıklarıyla yer aldı. 

HRW açıklamasına göre Suriye ordusu ve "shabiha" olarak bilinen Esed yanlısı milis güçler muhalif kadın eylemcileri ya da muhalif eylemci ve savaşçıların kadın komşu ya da akrabalarını keyfi olarak tutukluyor. Tutuklanan kadınların bazılarının işkence ve tecavüze uğradıkları belirtildi. HRW açıklamasında kendileri ya da aile bireyleri muhalif kanatta olan ve tutuklanıp hapis yattıktan sonra serbest kalan 10 kadınla yapılan röportajlara yer verildi. Açıklamada sekiz kadının Esed güçlerinin taciz ve işkencesine maruz kaldığı belirtildi. 

Tutukluluktaki tacizlerin "elektrik şoku, germe pozisyonunda tutma, metal çivi, tel ve cop kullanarak dövme ve işkence" şeklinde meydana geldiği belirtildi. İşkence gören ve tecavüze uğrayan sekiz kadının tutuklanma gerekçeleri arasında "barışçıl gösterilere katılmak, muhalifler için afiş hazırlamak, çatışmadan etkilenen kişilere tıbbi bakım, insani yardım temin etmek, ordu mensubu sığınmacıları nakletmek ve ülkelerinden edilen Suriyelilere yardımcı olmak" yer aldı. 

Kadınlar yol kontrollerinde ya da ev baskınlarında tutuklandıklarını Şubat 2012-Nisan 2013 arasında hapiste kaldıklarını bildirdi. İki kadın kendilerini yakalayanların Tartus'taki Askeri İstihbarat Birimi ve Şam'daki Hava Kuvvetleri İstihbarat Birimi'nde tecavüz ve işkence ettiğini bildirdi. 

Açıklamada, "İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün, muhalif güçlerin kadın hükümet destekçilerinin ya da bunların hükümet kuvvetleriyle ilişkisi bulunan kadın akrabalarının tutuklanması ve kötü muameleye uğraması konusunda bir bilgisi yok" denildi. 

HRW Kadın Hakları Direktörü Liesl Gerntholtz konuya ilişkin açıklamasında, günlük çatışmaların dışında kadınların Suriye genelinde köy ve kasabalarda muhalefetin güçlü sesini oluşturduklarını belirterek, "Suriye hükümetinin buna cevabı ise insani yardım sağladıkları, protestolara katıldıkları ve muhalefeti destekledikleri için kadınları tutuklamak, işkence yapmak ve cinsel saldırıda bulunmak oldu" dedi. HRW Suriye hükümetinin ülke genelinde 27 tutuklama merkezi bulunduğunu kaydetti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap