13 °C

HSBC, binlerce kişiyi işten çıkaracak

İngiltere'nin en büyük bankası HSBC, gelecek iki yıl içerisinde tüm operasyonlarında binlerce kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor.

HSBC, binlerce kişiyi işten çıkaracak

Avrupa’nın en büyük bankası HSBC, tasarruf önlemleri çerçevesinde Reuters'a göre dünya çapında toplam 50 bin, Anadolu Ajansına göre ise 25 bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Bankanın küresel operasyonlarında toplam 266 bin kişi istihdam ediliyor. Bankanın son açıklamasıyla birlikte iki yıl içerisinde çalışanlarının yüzde 10 oranında azaltılması bekleniyor. 

HSBC'nin küresel operasyonlarında çalışan sayısını azaltarak yıllık ortalama 5 milyar sterlin seviyesindeki tasarruf hedefini tutturmaya çalışacağı beklentisi hakim. En son Cenevre'deki operasyonları üzerinden müşterilerinin vergi kaçırmasına yardımcı olduğu iddialarına ilişkin çok sayıda ülkede hakkında dava açılan banka, yeni yapılanma çerçevesinde İngiltere'de de 8 bin çalışanın işine son vermeye hazırlanıyor. 

Bankanın, İngiltere'deki regülatörlerin isteği doğrultusunda ticari ve perakende bankacılığının da ayrı operasyonlar olarak faaliyet göstermesi gerekiyor. Öte yandan HSBC, yönetim merkezini Londra'dan Hong Kong'a taşıma konusunda değerlendirmelerini de sürdürüyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap