İKB'den 1 milyar dolar kredi

İslam Kalkınma Bankası, Türkiye'deki enerji projeleri içn 1 milyar dolarlık kredi teklif etti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İslam Kalkınma Bankasının Türkiye'deki enerji projeleri için minimum 1 milyar dolarlık teklifi olduğunu bildirdi.

Bakan Yıldız, bunun Türkiye için önemli bir kaynak olduğunu vurgulayarak, bu kaynağın rüzgar, HES ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına aktarılacağının ifade edildiğini söyledi.

Bakan Yıldız, Rixos Otel'de yapılan Afşin-Elbistan B Termik Santralinin kesin kabulü nedeniyle düzenlenen kokteyl sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin İslam Kalkınma Bankası Başkanı ile yaptığı görüşmeyi sorması üzerine Yıldız, İslam Kalkınma Bankası Başkanı ve beraberindeki heyetle son derece olumlu bir görüşme yaptıklarını söyledi. Türkiye'de özellikle yenilenebilir ve yerli kaynakları harekete geçirme ve bu hareketi artırma açısından bir kredilendirme üzerinde konuştuklarını anlatan Yıldız, şöyle devam etti:

"Kendileri aynı zamanda Orta Asya'daki projelerde beraber çalışılabileceğini söylediler. Ulaştırma ve enerji sektörünün bundan en fazla pay alacak sektörler olduğunu söylediler. Biz de enerji sektörü olarak en az 1,5 milyar dolara yakın payı almamız gerektiğini ifade ettik. Bu kaynağın rüzgar, HES ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına aktaracaklarını belirtiler. Biz de kendilerini bu çerçevede özel sektörle buluşturacağız."

Yıldız, aktarılacak kaynağın miktarına ilişkin bir soru üzerine de İslam Kalkınma Bankasının minimum 1 milyar dolarlık teklifi olduğunu belirtti ve "Onu biraz daha artırmayı konuştuk" dedi. Bunun Türkiye için önemli bir kaynak olduğunu vurgulayan Yıldız, bu konuda yetkililerle önümüzdeki günlerde tekrar bir araya geleceklerini ifade etti.

Libanaco davası

Libananco davasına ilişkin bir soru üzerine de Yıldız, kendilerine göre bir problem görülmediğini söyledi.

Libananco'nun yetkilendirilmesiyle alakalı, "Yetki var mıdır, yok mudur?" noktasında esastan değil, usul açısından tahkim davasının görüldüğünü anlatan Yıldız, kendilerinin bütün argümanları ortaya koyduklarını ve ciddi bir  hazırlık safhası geçirdiklerini kaydetti.

Yıldız, "Bu konuda vatandaşlarımızın, Türkiye'nin hakkını, olması gereken yerde bulmak istiyoruz" dedi.

Davanın kaybedilmesi durumunda nasıl bir prosedür işleneceğine ilişkin bir soruya Yıldız, "Şu anda o safhada değiliz" yanıtını verdi.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir