16 °C

İki krallıktan 90 milyar dolarlık yatırım atağı

Suudi Arabistan ve Birleşik krallık arasında ticaret ve yatırım fırsatları adına bir dönüm noktası olacak 90.3 milyar dolarlık karşılıklı ticaret ve yatırım anlaşması yapıldı.

İki krallıktan 90 milyar dolarlık yatırım atağı

AYDIN ŞAHİNALP

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ve beraberindeki heyet üç günlük resmi ziyaret için Birleşik Krallık’a çıkarma yaptı. Salman kritik gezinin ilk gününde, Kraliçe II. Elizabeth ile Buckingham Sarayı'nda yemek yedi ve İngiltere Başbakanı Theresa May ile ekonomik kurmaylarıyla birlikte başbakanlık konutunda bir araya geldi. Londra’daki Downing Sokağı 10 numaradaki mütevazı Başbakanlık konutu iki krallık arasındaki ‘İngiltere-Suudi Arabistan Stratejik Ortaklık Konseyi’nin açılış toplantısına ev sahipliği yaptı.

Konuya ilişkin İngiliz lider May’in sözcüsü tarafından yayınlanan basın bülteninde, "Toplantı sonucunda iki ülke arasında ticaret ve yatırım fırsatları adına bir dönüm noktası olacak 65 milyar sterlinlik (90.3 milyar dolar) karşılıklı ticaret ve yatırım anlaşmalarında mutabık kalındı. Anlaşmalar Birleşik Krallık’a doğrudan yatırımları ve İngiliz şirketleriyle Suudi yönetiminin kamu ihalelerini de kapsıyor. Bu, Avrupa Birliği'nden ayrılmaya hazırlanırken ekonomimize duyulan güçlü uluslararası güveni açık bir şekilde ortaya koymaktadır” ifadeleri yer aldı.

Suudi eğitimi İngilizlere emanet

Londra ve Riyad köklü bir mazisi olan fakat son yıllarda silah satışlarının öne çıktığı İngiltere- Suudi Arabistan ikili ticari ilişkilerini çeşitlendirmeyi amaçlıyor. İki krallık arasında oluşturulan ‘Stratejik Ortaklık Konseyi’ şemsiyesi altında yeni yatırım fırsatları masaya yatırıldı. Farklı sektörlere yayılması hedeflenen fırsatlar başlığında eğitim öne çıkıyor. Suudi ve İngiliz yetkililerin mutabık kaldığı son anlaşmalar çerçevesinde Birleşik Krallık, Suudi Arabistan eğitim sisteminin reform programını yönetecek. Bu bağlamda İngiltere Suudi finans ve yatırım hizmetlerinde personel eğitimi, yeteneklerin geliştirilmesi gibi programlarda başı çekecek. Ayrıca kültür-eğlence, sağlık hizmetleri ve yaşam bilimleri, teknoloji ve yenilenebilir enerji ve savunma sanayi sektörlerinde yeni fırsatlar değerlendirildi.

May'den presin reform paketine tam destek

Muhammed bin Salman'ın tarihi ziyareti, ülkenin reform çabalarını hızlandırdığı bir dönemede gerçekleşti. Suudi Arabistan ve Britanya Müşterek İş Ortaklığı verilerine göre, iki ülke arasındaki ticari ilişkiler sadece silah satışından oluşmuyor. İki ülke arasında nakliyat ekipmanı, tıbbi ürünler, gıda ve enerji üretimi ekipmanı kalemlerinden oluşan üzere uzun soluklu bir ilişki mevcut. İngiltere Başbakanı May, Suudi Arabistan'ın reform programından övgüyle bahsederken, özellikle kadın ve evrensel insan hakları konusunda söz konusu reformları geliştirme ve hayata geçirmeye ilişkin destek sözü verdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap