5 °C

IMF Başkanı gözaltında

Dominique Strauss-Kahn, bir otel görevlisine cinsel saldırıda bulunmakla suçlanıyor.

IMF Başkanı gözaltında

WASHINGTON - ABD'nin New York kentinde bir otel görevlisine cinsel saldırıda bulunduğu şüphesiyle gözaltına alınan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın, bugün ilerleyen saatlerde resmen tutuklanması ve hakkında suçlama yöneltilmesinin beklendiği bildirildi.

Uluslararası haber ajanslarında yer alan haberlere göre, New York Polis Teşkilatı Sözcüsü Paul Browne, yaptığı açıklamada, 62 yaşındaki Strauss-Kahn'ın bugün resmen tutuklanması ve hakkında suçlama yöneltilmesinin beklendiğini belirtti.

Browne, Strauss-Kahn'a, "cinsel suç eylemi, tecavüz girişimi ve yasadışı biçimde alıkoyma" suçlamalarının yöneltileceğini kaydetti. Browne, Strauss-Kahn'ın bir avukat tuttuğunu ve polise açıklama yapmadığını da söyledi.

Bu arada, Strauss-Kahn'ın avukatı Benjamin Brafman, Reuters'a yaptığı açıklamada, IMF Başkanının kendisi hakkındaki suçlamaları reddedeceğini kaydetti.

Fransa'da gelecek yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sosyalist Parti'nin olası adayları arasında adı geçen Strauss-Kahn, Air France havayollarına ait uçakla New York'taki JFK Havaalanından Paris'e uçmasına 10 dakika kadar kala uçağından indirilmiş ve Times Meydanı yakınındaki lüks Sofitel Oteli'nin geceliği 3 bin dolar olan suitinde bir otel görevlisine "cinsel saldırı"da bulunduğu şüphesiyle polis tarafından sorguya alınmıştı.

Görevliye saldırmış

Öte yandan, otelde yaşanan olayla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor.

Browne'nin verdiği bilgiye göre, IMF Başkanının cinsel saldırısına uğradığını söyleyen 32 yaşındaki otel görevlisi, polise verdiği ifadede, Strauss-Kahn'ın suitine yerel saatle 13.00 civarında girdiğinde, Strauss-Kahn'ın kendisine saldırdığını belirtti.

Polise verdiği ifadede, kendisinden suiti temizlemesinin istendiğini ve odanın boş olduğunun söylendiğini ifade eden kadın görevli, odaya girdiğinde Strauss-Kahn'ın banyodan çıktığını ve kendisini koridorda kovalayarak, bir yatak odasına zorla sürüklediğini ve cinsel saldırıda bulunmaya başladığını anlattı.

Görevlinin ifadesine göre, IMF Başkanı, o sırada kendisinden kurtulmayı başaran kadın görevliyi tekrar yakalayarak, bu sefer banyoya sürükledi, o esnada kadın görevli, Strauss-Kahn'ın saldırısından tekrar kurtulmayı başararak, odadan "kaçtı" ve otel personeline olanları anlattı.

Browne, personelin aramasının ardından harekete geçen New York polisi bir müddet sonra otele geldiğinde Strauss-Kahn'ın, oteli, odada cep telefonunu bırakarak terketmiş olduğunu belirterek, "Öyle görünüyor ki odadan aceleyle çıkmış" dedi.

Bunun ardından, Strauss-Kahn'ın havaalanında olduğunu öğrenen New York polisinin temas kurduğu havaalanı idaresi yetkilileri, IMF Başkanını yerel saatle 16.40'da havalanması planlanan Air France uçağının kalkışına dakikalar kala Strauss-Kahn'ı uçaktan indirerek, gözaltına aldı.

Otel görevlisinin ise, hafif yaralı olduğu ve hastaneye kaldırıldığı bilgisi verildi.

Bugün yerel mahkeme önüne çıkması bekleniyor

Browne, Strauss-Kahn'ın diplomatik dokunulmazlığının olmadığını ve bugün yerel mahkeme önüne çıkarılmasının beklendiğini kaydetti.

Strauss-Kahn'ın, bugün Almanya'da, borç yükü içindeki Yunanistan'a yardımlar konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşme yapması, Pazartesi ve Salı günleri de Brüksel'de AB maliye bakanları toplantısına katılması öngörülüyordu.

Konuyla ilgili olarak IMF'dan henüz bir açıklama yapılmadı.

IMF Başkanlığına 2007 yılının Kasım ayında getirilen Strauss-Kahn'ın görev süresi gelecek yıl doluyordu.

Strauss-Kahn hakkında daha önce de 2008 yılında, IMF'de çalışan Macar kökenli evli kadın Piroska Nagy ile girdiği gönül ilişkisi yüzünden soruşturma açılmış ve IMF Başkanı, bu olaydan ötürü eşi dahil herkesten özür dilemişti. Daha sonra IMF'nin karar makamı olan İcra Direktörleri Kurulu, Strauss-Kahn'ın, kamuoyuna yansıyan evlilik dışı ilişkisine karşın, görevinde kalmasını kararlaştırmıştı.

Suçlamaları reddedecek

Dominique Strauss-Kahn'ın avukatı, müvekkilinin kendisine yöneltilen suçlamaların tümünü reddettiğini ve suçsuz olduğunu açıklayacağını belirtti.

Strauss-Kahn'ın avukatı William Taylor AFP'ye yaptığı açıklamada, "Müvekkilim suçsuz olduğunu açıklayacak" dedi. Bunun, kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddettiği anlamına mı geldiği sorusuna Taylor, "Evet" şeklinde cevap verdi. Taylor konuyla ilgili başka yorumda bulunmayı reddetti.

Bu arada, IMF, Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın gözaltına alınması konusunu takip edeceğini ve konu hakkında yorumda bulunmayacağını bildirdi.

IMF sözcüsü Caroline Atkinson, IMF'nin konuyla ilgili tamamen işlevsel kalacağını ve takip edeceğini belirterek, Kahn'ın itirazda bulunduğunu, IMF'nin yorumda bulunmayacağını söyledi.

Atkinson, tüm taleplerin Kahn'ın avukatına ve yerel yetkililere iletilmesi gerektiğini kaydetti.

Fransa 'yakın temasta'

Fransa hükümeti sözcüsü François Baroin da, konuyla ilgili "ihtiyatlı davranılması" ve "masumiyet karinesine" sadık kalınması çağrısında bulundu.

Öte yandan, Fransa dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada, Fransa'nın New York Başkonsolosu Philippe Lalliot'un, "konsolosluk korumasının uygulanması" çerçevesinde Strauss-Kahn'ı ziyaret ettiğini belirtti ve IMF ve Amerikalı yetkililerle yakın temas halinde bulunulduğu kaydetti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.