10 °C

IMF, idari reform teklifini onaylandı

Kurul, gelişen ekonomilerin oy gücünün artırılmasında anlaştı.

IMF, idari reform teklifini onaylandı

WASHINGTON - Uluslararası Para Fonu (IMF), fon yönetiminde yapılacak idari reform teklifini onayladı.

IMF Başkanı Dominigue Strauss-Kahn, IMF İcra Direktörleri Kurulunun tüm gün süren görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Strauss-Kahn, kurulun, gelişen ekonomilerin oy gücünün artırılmasında anlaştığını belirterek, bunun IMF'nin 65 yıllık tarihindeki esaslı yönetim revizyonu olduğunu söyledi.

Sonuç için "tarihi bir anlaşma" ifadesini kullanan Strauss-Kahn, bunun, yükselen ekonomiler ile gelişmekte olan ülkelerin küresel ekonomideki büyüyen rollerini kabul ederek, onların lehine en büyük değişiklik olduğunu kaydetti.

Strauss-Kahn, İcra Kurulunda, ülkelerin ekonomik önemlerini daha iyi yansıtan, daha adil kota payları bölüşümünün, daha fazla temsille de birlikte, küresel mali istikrarın artmasına doğru, IMF'nin süregelen çabalarının etkinliğini ve kredibilitesini geliştireceğini dile getirdi.

Reformla ilgili tüm bu müzakerelerin kolay olmadığını ama bütün ülkelerin büyük çaba harcadığını anlatan Strauss-Kahn, IMF'nin en büyük 10 üyesinin, ABD ve Japonya'nın yanı sıra Brezilya, Çin, Hindistan ve Rusya'nın içinde bulunduğu "BRICs" grubu ve Avrupa'nın en büyük dört ekonomisi olan Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere'den oluşacağını bildirdi.

Yüzde 6'dan fazla kota gelişmekte olan ülkelere

İcra Kurulunun, toplantıda, IMF'nın 2012 Yıllık Toplantılarına kadar yürürlüğe girmek üzere kota artışı ve yeniden düzenlenmesini ve İcra Kurulu reformunun uygulanmasının da bir sondaki kurul seçiminden sonraya kalmamasını isteyen takvimi onayladıkları belirtildi.

Reforma göre, üyeler arasındaki kotalar yeniden düzenleniyor. Bu kapsamda, yüzde 6'dan daha fazla kota payı, yükselen piyasalar ile gelişmekte olan ülkelere aktarılacak. Bunun yanında, yüzde 6'dan fazla kota, kurulda geniş temsil edilen ülkelerden, daha az temsil edilen ülkelere geçecek.

Ayrıca, 2008 yılındaki kota ve söz hakkı reformuyla birleştiğinde, toplam olarak, yükselen ekonomilere ve gelişmekte olan ülkelere aktarılan oy payı da yüzde 5.3 olacak. Bütün bu değişikliklere rağmen, en fakir ülkelerin oy gücünün de korunduğu belirtildi.

İcra kurulu sadece seçilmişlerden oluşacak

Bu kapsamda, kurulda, gelişmiş ülkelerin kota payının toplamda yüzde 57.7, oy paylarının da yüzde 55,3 olması öneriliyor. Yükselen ekonomiler ile gelişmekte olan ülkelerin kota paylarının ise yüzde 42,3, oy paylarının da yüzde 44,7 olacağı belirtiliyor.

Bu kapsamda, Türkiye ile Orta Doğu ülkeleri ve Malta'nın önerilen kota payı, yüzde 6.7, oy payı da yüzde 6.8 olacak.

Bunun yanında kota reformunun yürürlüğe girmesinin ardından, en azından ilk seçimlere kadar, IMF İcra Kurulunda gelişmiş Avrupa ülkeleri, kendilerinde bulunan iki sandalyeyi bırakacak.

Reform kapsamında, İcra Kurulundaki, şu anda en büyük 5 kotaya sahip ülkeden oluşan "atanmış icra direktörleri" kategorisinin de sona ereceği, ardından fonun İcra Direktörleri Kurulunun sadece seçilmiş icra direktörlerinden oluşacağı kaydedildi.

Türkiye'nin yüzde 0,55 olan kota payı yüzde 0,98'e çıkacak

Hazine Müsteşarlığı, IMF Kota ve Yönetim Reform Paketi'nin yürürlüğe girmesiyle yüzde 0,55 olan kota payı yüzde 0,98'e çıkacak olan Türkiye'nin, kota artışından en fazla faydalanan 4'üncü, IMF'de en yüksek paya sahip 20. ülke konumuna geleceğini bildirdi.

Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörleri Kurulu'nun, dün yaptığı toplantıda, IMF kota ve yönetim reform paketine ilişkin değişiklikleri görüştüğü ve kabul ettiği hatırlatıldı. Reform paketinin, IMF Guvernörler Kurulu'nca onaylanması ve üye ülkelerin iç hukuki süreçlerini tamamlamasını müteakip yürürlüğe gireceği belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:

"Reform paketinin yürürlüğe girmesiyle, IMF'nin toplam kotaları iki katına (476,8 milyar SDR) çıkarılacak. Düşük gelirli ülkelerin kota payı korunarak, dinamik yükselen piyasa ekonomileri ve gelişmekte olan ülkelerin kota payı yaklaşık 6 puan artırılacak. İcra Direktörleri Kurulu, 24 üye ile çalışmalarına devam edecek ve 2 İcra Direktörlüğü, gelişmiş Avrupa ülkelerinden gelişmekte olan ülkelere devredilecek.

Ülkemizin halihazırda yüzde 0,55 olan kota payı yüzde 0,98'e çıkacak. Böylece, kota artışından en fazla faydalanan dördüncü ülke olan Türkiye, IMF'de en yüksek paya sahip 20. ülke konumuna gelecek.

Üye ülkeler reform paketinin 2012 yılı IMF/Dünya Bankası Yıllık Toplantılarına kadar yürürlüğe girmesi yönünde azami çaba göstermeyi taahhüt etmiştir."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.